Tråd:
F-n vad allt är kass!

Inlägg

@daniely

Jag väljer nu att stänga ner denna tråden, för ni är tydligen inte tillräckligt mogna för att kunna behärska er. Ovanstående inlägg är en bra avslutning på denna slaktgrop.

Startar ni en ny kommer den tas bort helt.

Har ni något ni vill prata med dom bakom Matklubben om ska detta ske till info@matklubben.se, inte i forumet.

Med vänliga hälsningar
Daniel Ylitalo
Matklubben.se

@kajsa36

ha ha ha kul.... älskar djungelboken...(L)

@gnurf

http://www.youtube.com/watch?v=_J4npb4NwjI

@jenkar

jag håller med er chance å statarfrun, helt otroligt ! jag trodde att hitlers män var döda allihopa men tydligen har de uppstått eller nått..!, har boz blivit avstängd också?? helt sjukt det här!!!!!

@change

Medlemmarna är skrämda till tystnad. Ingen vågar längre skriva i den här tråden vad dom tycker, förutom dom modiga. Vilken tur att det övriga samhället inte fungerar på ett sådant sätt. Är det verkligen detta MK vill? Och hur tänker ni andra medlemmar? Ser ni inget tokigt i detta?

Jag vet, ingen vågar säga det....

@don_alfonso

På en matmässa har mk inte mycket att vare sig ge eller hämta, eftersom man här ägnar sig åt totalitär styrning samt förhindrande av vissa medlemmars åsiktsuttryck. Andra medlemmar, som av nägra här kallas förnöjsamhetsmaffian, har dock tydligen helt fria tyglar att uttrycka sig såväl kränkande som olämpligt.
Recepten som återfinns på mk är samma eller mycket snarlika recept som också återfinns på flera andra Svenska matsajter. En som söker han finner....
Mk är och förblir tyvärr en klubb för inbördes beundrar.

@statarfrun

Det skulle vara intressant att om Matklubbens reprecentanttanter är med på matmässan och ser med stolthet Dem i ögonen som De stängt av.Många av de provocerande är väl lyckliga nu när ytterligare medlemmar har blivit avstängda. Snart är det bara Ni och lekhörnan kvar. Vem eller vilka skall DÅ provoceras, och bli påtalad om vilken som har den eller den sjukdomen?

@change

Det mk sysslar med är en fara för tryck- och åsiktsfriheten i det här landet. Att bli avstängd från att uttrycka sin åsikt trodde jag tillhörde en förgången tid. Ingen av de personer som blivit avstängda har uttryckt något olämpligt, rasistiskt, anspeglat på sex mm. Vad är problemen med deras inlägg? Sen finns det vissa som kan uttala sig hur förolämpande som helst utan att bli avstängda. Det är mycket märkligt. Ta t ex Lilljeppes uttalande om ADHD. Är inte detta ett olämpligt uttalande om något? Var finns logiken? Det här luktar illa. Ser ni inte hur det är ställt? Varför är det ingen som reagerar när "vita" sidan trampar i klaveret? Varför höjs det röster bara när "svarta" sidan säger något? Undra på att världen ser ut som den gör. Dessa personer som nu är avstängda kämpar för rättvisa och åsiktsfrihet. INGEN av dessa personer borde vara avstängda. Problemet här är väl att dom är fritt tänkande människor som vågar säga det många andra tänker. Vad jag förstår har dom inte ens fått en riktig förklaring till avstängningen. Dom kommer inte ens in och kan läsa hur länge dom är avstängda. Det är djupt kränkande att behandla människor i Sverige på ett sådant sätt. Det visar vilken brist på respekt siteägarna har för sina medlemmar.
Kanske blir jag också avstängd i o m detta, men då är det ytterligare ett bevis på hur man kränker medlemmar.

@systeryster

Skrivet av Statarfrun den 12 feb 2009

Nåt som JAG inte förstår, det är att Ni tycker om att prata mat och umgås och vara"kära" vänner,
att NI skriver i en tråd som vad Jag har förstått INTE tilltalar Er
Den här tråden vad Jag kan minnas, öppnades INTE för att prata mat, utan för att ventilera andra
ämnen. Ändå skriver Ni i en tråd som INTE alls uppfyller Edra önskemål och håller om varandra och tycker precis som föregående "talare".

Nu menar Jag INTE Boz som föregående talare och inte heller Change!
Rätt skall vara rätt!

Det är den här listan jag menar.
Dessutom Boz tycker jag det är dubbelmoral att be människor som inte är intresserade av att läsa den här tråden att låta bli, samtidigt som man ser till att det finns en massa länkar just till den här tråden. Ber om ursäkt redan nu för min svenska. Det var länge sedan jag gick i skolan och fick röda bockar i kanten.
Från och med nu ska jag försöka att inte lägga mig i när jag ser att ni angriper någon för att de skriver något.
Ibland kokar det bara över när någon får kritik över något den skrivit.Alla försvarar sig inte som jag...det kanske är tur det.
Det dumma är då bara att man faller i samma fälla och blir lik den man kritiserar. Jag har ingen lust att bråka med någon för det tar alldeles för mycket kraft. Känner mig fortsatt förnöjd och tänker ägna mig åt att leta recept. Ha det bra!:)
Frid över tråden!

@boz1965

Ja, som jag sade: Jag kommer att sätta tummen i ögat på Förnöjsamhetsmaffian så länge de försöker utesluta oss som inte tycker likadant som de.

Nu gör jag inte det här på grund av engagemang i sajten, det tåget har kört... Jag gör det för att jag vägrar låta mig tystas av bigotterier och trångsynta åsiktspoliser.

Att spärra min IP-adress som de har gjort för andra kommer inte att lyckas med mindre än att de spärrar landets största ISP totalt. Det är SÅ lätt att byta IP, det är gjort på ett par sekunder.

@statarfrun

Skrivet av boz1965 den 13 feb 2009

[quote]Skrivet av jenkar den 13 feb 2009

Statarfrun! jag håller med dig fullständigt på alla punkter!!! så ta inte åt dig av vad dessa redigpettrar skriver.. de känner sig väl träffade antagligen! =), om de nu tycker så illa om den här tråden varför ens gå in å läsa den eller skriva i den..?? förstår inte!, men antagligen letar de efter fler medlemmar som de kan stänga av härifrån... Hitler var också maktgalen! =)).

Precis!

MK-ledningen har gett dem ordentligt med vatten på kvarnen.
Tror inte att de inser vilken skada dessa "småpåvar" orsakar.
Ska bara Förnöjsamhetsmaffian få finnas kvar och ha lov att ytrra sig kan MK lägga ner verksamheten direkt.

Förresten: Har ni lagt märke till att den här tråden inte syns i listan över nya inlägg längre? MK förnekar sig inte när det gäller att hålla kritiken borta. Jag kommer osökt (?) att tänka på kommunistkina...[/quote]

Dom kanske tror att komunistkina är ett nöjesfält! Vem vet?

@boz1965

Skrivet av jenkar den 13 feb 2009

Statarfrun! jag håller med dig fullständigt på alla punkter!!! så ta inte åt dig av vad dessa redigpettrar skriver.. de känner sig väl träffade antagligen! =), om de nu tycker så illa om den här tråden varför ens gå in å läsa den eller skriva i den..?? förstår inte!, men antagligen letar de efter fler medlemmar som de kan stänga av härifrån... Hitler var också maktgalen! =)).

Precis!

MK-ledningen har gett dem ordentligt med vatten på kvarnen.
Tror inte att de inser vilken skada dessa "småpåvar" orsakar.
Ska bara Förnöjsamhetsmaffian få finnas kvar och ha lov att ytrra sig kan MK lägga ner verksamheten direkt.

Förresten: Har ni lagt märke till att den här tråden inte syns i listan över nya inlägg längre? MK förnekar sig inte när det gäller att hålla kritiken borta. Jag kommer osökt (?) att tänka på kommunistkina...