Hej,
Det finns regler uppsatta för godkännarna vad de ska låta vara och vad de ska skicka tillbaka. Visst, ibland glömmer man bort en regel och ibland blir det fel på annat vis så som blomman ovan, godkännarna kan inte veta allt från början, men vad jag har sett så följs reglerna av godkännarna bra och dom gör ett grymt bra jobb i mina ögon. Skulle ni se vad dom gör dagligen skulle ni nog gå och lägga er på grund av trötthet, och detta gör dom för att annat folk (tex du) ska få ett bra receptarkiv. Skulle vi inte ha regler skulle recepten inte kunna användas i tex inköpslistan. Visst vi skulle kunna göra så man inte kan fylla i något själv utan är tvungen att välja i en massa dropdownboxar men den metoden tror jag inte på själv, tänk om något saknas? Skulle allt finnas med i dessa dropdownboxar skulle man behöva scrolla i evigheter om man vill ha en ingrediens långt ner i alfabetet. Utan reglerna skulle Matklubben bli så som de gamla recepten är, som ofta klagas på att dom inte följer reglerna. De gamla recepten är dock undantagna dessa regler eftersom vi inte hade regler på den tiden.
Vad gällande gradantal på ugnen och hur länge vad man nu bakar bör vara inne är en självklarhet för mig att det ska finnas med i receptet, jag skulle inte kunna baka ett skvatt om det inte stod med. Alla här på Matklubben är inte kockar, visst några är lite mer rutinerade i köket än andra men jag kan nästan säga att 80% av besökarna här på Matklubben behöver denna angivelse.
Jag låser denna tråden för jag ser inget vettigt komma ur den, vill ni klanka på godkännarna kan ni göra det genom PM till mig så bestämmer jag vad som är relevant kritik och vad som inte är, just denna tråd är det inte och det ska dom inte behöva läsa.
Med vänliga hälsningar
Daniel Ylitalo
Matklubben.se