2015 Labyrinth Cabernet Sauvignon, Simonsig

199 kr

Tillfälligt sortiment: Från en vingård planterad i formen av en labyrint kommer detta fylliga och matvänliga vin från Simonsig Estate.

Köp på Systembolaget

2015 Labyrinth Cabernet Sauvignon, Simonsig

Från en vingård planterad i formen av en labyrint kommer detta fylliga och matvänliga vin från vinklubbsfavoriten Simonsig Estate – här i form av trevliga back vintage-årgången 2015.

I doften finns aromer av svarta vinbär, björnbär, viol, rostade ekfat och kryddor. Doften är intensiv och kraftfull. Vinet har tydliga men välintegrerade tanniner, och en fin balans mellan vinets olika komponenter. Smaken är fyllig och smakrik med härligt fruktiga toner i eftersmaken.

Smakrikt kött, grillat eller stekt med kryddiga tillbehör, till exempel passar spareribs och Labyrinth utmärkt tillsammans. Kan avnjutas från nu till och med 2028.

Produktinfo

Artikelnummer95464
Pris199 kr
Storlek750 ml
Alkoholhalt14.5 %
Årgång2015
Druvor Cabernet Sauvignon, Merlot
Importör Tryffelsvinet