87 kr
FENIX Prosecco DOC – ett friskt och livfullt bubbel från Italien! Ett mousserande vin med eleganta bubblor och fruktig smak av päron, melon, gröna äpplen och citrus. Lätt, uppfriskande och redo att beställas för 87 kr!
"Klassbubbel från Italien. Till superlågt pris."
- Johan Franco Cereceda, Vinliv, april 2026
Nu lanseras FENIX Prosecco DOC – ett friskt och livfullt bubbel från Italien som kombinerar klassiskt hantverk med ett modernt uttryck! Ett elegant mousserande vin med pigga bubblor och fruktig fräschör, perfekt för alla tillfällen som förtjänar lite extra glans. Finns att beställa för 87 kr – Art.nr: 73322.
FENIX Prosecco DOC är ett stiltypiskt prosecco från nordöstra Italien, gjort på den klassiska druvan Glera. Här möts tradition och nytänkande i ett vin som bjuder på rena, friska smaker och en lätt, uppfriskande karaktär. I glaset hittar du toner av saftigt päron, honungsmelon och gröna äpplen, balanserat med friska inslag av citrus och en hint av mandarin. Resultatet är ett livligt och välbalanserat bubbel med pigg syra och ett fräscht avslut.
Det passar lika bra som aperitif som till lättare rätter – tänk antipasti, focaccia, burrata, prosciutto med melon eller fräscha sallader. Perfekt när du vill bjuda på något gott utan att göra det komplicerat. Serveras väl kyld i ett glas som lyfter bubblorna och de friska aromerna.
Namnet FENIX är inspirerat av den mytiska fågeln som symboliserar förnyelse och livskraft – ett tema som genomsyrar både uttryck och karaktär. Risorgere dalle ceneri – Resa sig ur askan.
| Artikelnummer | 73322 |
|---|---|
| Pris | 87 kr |
| Storlek | 750 ml |
| Alkoholhalt | 11 % |
| Sockerhalt | 1.3 g/l |
| Druva | Glera |
| Importör | The Wine Team |