Tack för alla svar och tips!
Att grilla innan ger ju både grillyta och viss grillsmak. Jag har tänkt att ha dem på grillen en stund så att det blir lite mer än bara grillyta. Dessutom blir det mer effektivt att grilla - jag tänkte använda flera grillar och på så sätt kan jag grilla flera filéer samtidigt. När man steker hinner man ju bara med en åt gången.
Visst tänker jag använda grilltermometer, men jag vill ju inte ha hungriga väntande gäster och ett kött som ligger på 45 grader, så jag vill ha ett hum innan om hur lång tid det kan tänkas ta.
Om vi säger att jag har ett kött som redan är färdiglagat, kan jag varmhålla det i ca 60 grader i nån timma, eller riskerar köttet att torka ut?
Visst kan jag testa i förväg, men inte med 10kg oxfilé, och jag tror inte att det är samma tillagningstid på att ha 10 filéer i ugnen som det är att ha en. Eller har jag fel?