Tråd:
Hemkunskap

Inlägg

@jimboz

Jag köpte Konsums(Coop) Blockchoklad förra veckan och tror jag la 12 spänn för den...Det är billigt att köpa No Name produkter men det smakar Ekorre :)

Jag är Pingis Farsa(Y)

@the_mama97mia

*skratt* rätt gissat Gnurfen...

@gnurf

Kakaon kan Ni väl dela på flera elever. På ICA kan du hitta alla dessa produkter och alldeles bredvid varje produkt finns priset. Fiffigt va!??

Du är en sån där Curlingmorsa va Mia!?? >:D

@the_mama97mia

Men då får du säga att du handlat på Ö&B typ... haha... Lycka till!

@russinet-korinten

Tackar :D {dance}

@the_mama97mia

Uj, jag skulle tippa på 15 spänn för mörk choklad, 20-25 spänn för kakao, och ca 2 kr för ett ägg.

@russinet-korinten

Hej & Hallå!

Vi ska göra en efterrätt i Hemkunskapen, och då ska vi ta reda på vad ingredienserna kostar. Jag skulle gärna vilja veta ungefär hur mkt detta kostar

100 g mörk blockchoklad
1 pkt kakao
1 ägg

Priserna kan ju variera, men det dyraste kanske inte är det bästa. (Numera får vi i hemkunskapen 70 kr per elev & år )

/Russinet