Tråd:
Vad kan jag göra med alla plommon?

Inlägg

@mrs52

Plommon i konjak är hållbara - Mina har stått i matkällare i fem år, kanske längre. Smakar helt ok. De är konserverade på det gamla sättet hermetisk inkokning, tror jag det heter.

@lenael

Här är en till som gärna hade haft ditt problem.
Vårt plommonträd är ett minne blottt.

@dintan

Vårt plommonträd har tagit semester i år. De tidigare två åren har vi fått staga grenarna, i år blev det väl kanske fem plommon som kom... Du har trots allt ett angenämnt problem. Frys in som Bossse föreslår. Går att använda till allt!

@jennylam

sockerkaka med plommor

@doctorwho

Min familj gillar dessa mycket.
Saftiga plommonrutor

@solvik207

Ta receptet hallongrottor men istället för hallonsylt lägger du i hemlagad plommonsylt.
Det är mumsigt

@lena4

Har två träd med Viktoriaplommon. Och det är massor med frukt,
Men fullt med mask som äter upp plommonet. Inte så trevligt.

@miabok

Jag är också avundsjuk

@countrygirl

Skrivet av irrevirre den 20 aug 2011

Önskar att jag hade plommon {starving}

Befinner du dig i närheten av småländska höglandet, är du välkommen att komma hit och plocka precis så mycket du vill. Känns lite tråkigt att behöva ta skottkärran och slänga.

{cowboy}

@irrevirre

Önskar att jag hade plommon {starving}

@blekegreven

Plommonsylt är ju bland det bästa som finns, särskilt tillsammans med en god ost. (på mackan eller ostbrickan)

Annars är ju plommonbröd en riktig höjdare.

Eller varför inte en god plommonsås till köttet på söndagsmiddagen?

Ett fjärde allternativ kan vara att servera Franska Frukt-Flan med plommon.

@johannalie

Jag hade samma problem för några dagar sedan, med ett plommonträd fullt av plommon. Det slutade med att jag bakade två plommonkakor med kanel och en massa plommonmuffin. Sedan blev det även fyra burkar av en gudumligt god plommonmarmelad och resterande 3 kg plommon sköljde jag av, halverade, kärnade ur och frös in i plastpåsar där jag markerade vikten. Det gör det väldigt enkelt att ta fram och göra något av senare.