Tråd:
Vilken buljong i löksoppan?

Inlägg

@mosternettan

I min löksoppa använder jag kalvfond. Kalvfond är en höjdare som är användbart till mycket, ingår numera i mitt basskafferi.

Jag serverar soppan utan att gratinera den, men serverar smörstekta brödkrutonger och riven ost på sidan. Man lägger i lite undan för undan när man äter soppan. Då blir inte krutongerna "jolmiga" utan behåller sin krispighet.

Lycka till!

Nettan

@glitterfia

Hoppas flickan blev nöjd och glad för din prestation i köket. Det blev säkert jättegott.

Vill bara lämna en lite blänkare att tänka på, lök kan göra att man får gaser, vilket kan kännas väldigt pinsamt i början av dejtandet. :p

@gne58ijs

Löksoppa, är helt fantstiskt gott. Brukar själv använda,hönsbuljong samt kalvbuljong. prova att gratinera med smörfrästa brödkrutonger och riven ost med lite drag i.Lycka till

@gimmiahug

Det är definitivt 1,5 liter och självklart ska du ha riktig buljong om du kan få tag på det! Saltar maten gör man bäst själv :) och soppan blir säkert mycket godare med riktiga grejor.

@pojkenmedtur

Jag ska ha en flicka över på middag imorgon =).

Hon har ännu inte lärt sig uppskatta vin så tänkte servera en torr fransk cider tillsammans med en löksoppa som huvudrätt.

Har aldrig varken lagat eller ätit löksoppa förut men har sett Jamie Oliver laga den på TV och då såg det nice ut.

receptet:

http://img8.imageshack.us/my.php?image=img9750r.jpg

Kan de verkligen mena att det bara ska vara 1.5dl buljong? 1.5L låter rimligare i mina öron.

Och vilken buljong tror ni vore bäst? Ska jag köpa en burk riktig osaltad kyckligbuljong av kyckling-killarna på hötorgshallen eller blir det kanske bättre med någon vanlig glutaman-salt-grej från affären?

edit:

Västerbotten borde funka utmärkt som ost-val va?

Premiär – Sveriges billigaste zinfandel!
239 kr