Albansk Pita med köttfärs (Burek)

Gjorde pita idag ooooh så gott!!!!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Deg:
  • 2 dl ljummet vatten
  • 2 tsk salt
  • 2 msk olja
  • 8 - 9 dl special vetemjöl
  • Fyllning:
  • 500 g nötfärs
  • 1 riven gul lök
  • Salt
  • Svart peppar
  • 1 tsk grillkrydda
  • Pensling:
  • 1 dl grädde
  • 2 msk vatten
  • 1 tsk salt

Gör så här

  1. Blanda vatten, salt och olja, häll på mjöl tills det blir en fast deg.
  2. Låt degen vila ca 20 minuter.
  3. Stek under tiden köttfärs, lök och tillsätt kryddorna. Strö mjöl på bordet (lite bara)
  4. Sätt på ugnen
  5. Kavla sedan ut degen tunnt tunnt.
  6. Smörj den tunna degen med olja (klappa lite med handen på degen så att oljan sprider ut sig).
  7. Lägg i ytterkanten av degen en "rand" med köttfärs.
  8. Rulla degen innåt samtidigt som du drar ut degen så den blir tunn tunn. tillslut går degen som blir kvar i mitten sönder och du har en stor ring med köttfars inlindat i tunna lager i deg. Håll ringen i luften och snurra de i lufetn en liten bit i taget så de blir lite längre, därefter delar du sönder den på ett ställe och snurrar degen som en kanelbulle fast större.
  9. Lägg in i ugnen på 200-250 grader tills det fått färg (ung 30 min) Ta ut pitan, och Blanda grädde, vatten , salt, smörj pitan litegrann med en sked.
  10. Sätt in i ugnen igen en liten stund (2-3 min). Om man vill ha pitan lite mjukare kan man lägga en plastpåse över plåten när man tagit ut dem med en kökshanduk över, och låta dem vila en stund.
  11. Hoppas ni förstår! Fråga gärna annars om det är något ni inte förstår.

Kommentarer

Åh, va gott med pite, det var det längesen jag åt. Det måste jag ta och prova att laga nån dag. :)
Här är en video som visar hur man kan göra: http://www.youtube.com/watch?v=VCnt9_8I9wc Skall nog ta och testa det någon dag när man får tid. :)
Här är en sida som är jättebra och där ser man exakt hur man gör pita, fyllning bestämmer man själv! ---> http://www.upplevmat.se/
Jo det är exakt den vetemjöl special
Den Vetemjöl som du nämner är inte möjligtvis "vetemjöl special" som ger en luftigare konsistens
Selle kom gärna med fler recept! Det va assss bra!
Ska degen kavlas rund eller fyrkantig i formen?
hej!! det finns i affären att köpa special mjöl. men det går bra med vilken mjöl du vill! lycka till !
hva mener du med special hvetemjøl ? kan man ikke bruke vanlig ?
Jag tog bara 5 dl mjol och det rackte gott och val! Blev valdigt gott iallafall. Nasta gang provar jag med lite ost i ocksa! Kul att gora ocksa!

Liknande recept

Smörig & storslagen fransk chardonnay
98 kr