Panpizza med texmex-smak

Hemligheten bakom riktigt tjocka och pösiga panpizzor är att använda både jäst och bakpulver i degen. Botten ska även förgräddas innan fyllningen läggs på.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Botten:
  • ½ pkt jäst
  • 2 dl vatten
  • 1 msk matolja
  • 1 tsk salt
  • 1 tsk strösocker
  • 1 krm bakpulver
  • 4-5 dl vetemjöl
  • Fyllning:
  • 250 g köttfärs
  • ½ msk matolja
  • 1 tsk oregano
  • ½ tsk spiskummin
  • ½ tsk salt
  • ½ krm chilipeppar
  • 1 gul lök
  • ½ burk skivad, inlagd jalapenopeppar, ca 225 g
  • 1 dl chilisås
  • 2-3 dl riven ost

Gör så här

  1. Börja med bottnen. Smula ner jästen i en bunke. Värm vattnet till fingervärme, 37 grader. Häll lite av vattnet över jästen. Rör tills jästen har löst sig.
  2. Tillsätt resten av vattnet, olja, salt, socker, bakpulver och nästan allt mjöl. Spara lite mjöl till utbakningen. Arbeta degen smidig tills den släpper bunkens kant. Låt degen jäsa övertäckt ca 40 minuter på en rumsvarm och dragfri plats. Sätt ugnen på 250 grader.
  3. Gör fyllningen. Bryn köttfärsen i olja i en stekpanna tills den är smulig och fått fin färg. Krydda färsen med oregano, spiskummin, salt och chilipeppar. Låt den kallna.
  4. Skala och skiva löken tunt. Låt jalapenon rinna av.
  5. Ta upp degen på ett mjölat bakbord och knåda in resten av mjölet. Kavla ut degen till en rund platta, ca 2 cm tjock. Smörj lätt en rund form, ca 28 cm i diameter. Lägg sedan degplattan i formen. Grädda bottnen mitt i ugnen ca 15 minuter.
  6. Ta ut formen ur ugnen. Bred chilisåsen över bottnen. Fördela köttfärs, lök, jalapeno och ost ovanpå.
  7. Grädda pizzan mitt i ugnen ytterligare ca 10 minuter eller tills osten smält och fått fin färg.

Kommentarer

Hej! Någon som vet eller har provat att frysa bottnarna efter förgräddning? Tänkte använda mig av pizzan som nattamat och det vore bra att kunna förbereda i god tid! Tacksam för hjälp!

Liknande recept

@irrevirre

Flammkuchen

Äter ofta Flammkuchen i Tyskland. Den klassiska flammkuchen har gul lök och bacon som ”pålägg” men det går att variera. Paprika, oliver, blanda lite…

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr