Tårta á la Ann-Britt

Tårta med nötbotten och mumsig kräm. Suveränt recept när du ska göra tårta till många.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Tårtbotten:
  • 3 äggvitor
  • 1 dl strösocker
  • 125 g hasselnötter
  • 1 tsk bakpulver
  • Kräm:
  • 3 äggulor
  • ¾ dl strösocker
  • 50 g margarin
  • 2 dl mjölk
  • 1 msk vetemjöl
  • 1 dl vispgrädde

Gör så här

  1. Mal nötterna.
  2. Vispa äggvitor och socker.
  3. Blanda ner nötter och bakpulver
  4. Häll smeten i form med löstagbar kant. Lägg bakplåtspapper i botten.
  5. I ugn på 170 grader ca 15 minuter.
  6. Kräm:
  7. Rör ut mjölet i lite av mjölken. Blanda sedan alla ingredienserna i en gryta och kok upp till slät fin kräm. OBS! Rör hela tiden.
  8. När botten och kräm svalnat brer du krämen på botten.
  9. Över krämen brer du vispad grädde.
  10. Att garnera med kan du använda frukt, hyvlad choklad, eller godis (vid kalas för barn) – Det är bara använda fantasin. Festligt blir att sätta choklad-påläggsbitar på högkant och pudra över lätt med oboy.
  11. Jag gjorde denna tårta i helgen till 18 personer (Vuxna och tonåringar) och 6-dubblade då grundreceptet och gjorde då två bottnar (Två långpannor) och la dem på varandra. Hade kräm och grädde både mellan bottnarna och ovanpå. Garnerade med choklad.
  12. LYCKA TILL!!!

Kommentarer

Går krämen att frysa? Tänker förbereda med att frysa botten och kräm.
Gjorde denna i helgen och fick så mycket beröm. Alla tog om för dom blev så förvånade över att den var så god!!. Jag gjorde två bottnar i rund form med kräm och grädde mellan bottnarna och ovanpå. Garnerade med riven choklad och jordgubbar. Kommer att göra denna många gånger, en klar femma!!
Gjorde de glutenfri. Godast dagen efter.
En klar femma! Supergod tårta som kommer att finnas på kaffebordet många gånger framöver. Tack för receptet!!
Godaste tårtan ever!!! Tack för receptet! Det blev succé....
Så god den är. Har länge letat efter detta recept och har äntligen funnit det. Ska baka den i helgen igen.
TÄnkte först när jag gjorde botten och krämen att jag och Ann-Britt inte kom helt överens men....Oj vilken tårta. :p Full pott på den och kommer att göras flera, flera gånger.
TÄnkte först när jag gjorde botten och krämen att jag och Ann-Britt inte kom helt överens men....Oj vilken tårta. :p Full pott på den och kommer att göras flera, flera gånger.
TÄnkte först när jag gjorde botten och krämen att jag och Ann-Britt inte kom helt överens men....Oj vilken tårta. :p Full pott på den och kommer att göras flera, flera gånger.
Väldigt god tårta. Jag hade mandarinklyftor i, kan tänka mig att det är gott med banan också. Tack för ett bra recept!
Jag gjorde tårtan till min mammas födelsedagsfest. Det roliga är att hon heter just Ann-Britt :-) precis som tårtan. Jag gjorde den dagen innan vi skulle ha den..det var någon här bland komentarerna som rekomenderade det) men jag hade nog tyckt att den var godare samma dag. Då kändes den lite mer krispig i nötmarängbottnen. Den var god men lite mjäkig i smaken. hade nog varit gott med lite färska hallon eller något fruktigt tillsammans med chokladen på toppen som hade brutit av lite mer. Men den var lätt göra och ...helt okej!
Det var en fullträff. Ett litet hörn blev kvar, men den propsade ett syskonbarn att få ta hem. Det säger en hel del då han är kock. Tack
Tack för en supergod tårta! Den var verkligen god.
Våra flickor är GLUTENINTOLERANTA, genom att byta vetemjöl mot en msk potatis eller glutenfritt mjöl så blev den en klar favorit (annars finns nästan bara marrängtårta att välja på för den som inte tål vetemjöl).. Jätte gott, har gjort den flera gånger redan!
Smaskig tårta. Bakade flera till mina barnbarns dop. Provade att byta ut hasselnötterna mot sötmandel. Det fungerade oxå. Tack för ett bra recept. Klar femma.
Mums denna tårta blir en klar favorit. Bakade stor sats x 6 och räcker gott och väl till 20 personer. Fick mycket kräm över som jag fryst in till en annan gång.
Mycket god och uppskattad tårta, som var väldigt lättlagad!!
Jätte god och mättsam tårta 3dubblade satsen och räckte mycket väl till 10 personer. hade mandariner och nobless med apelsin smak på uppe på tårtan .. Den gick snabbt att göra och var väldigt enkel! kommer absolut göras fler gånger MVh/Evelina
Jättegod,garanterat en favorit i familjen.
Hej! Har bakat din tårt
Gjorde den på lördag o den blev uppskattad. Nästa gång ska jag göra den dagen innan , den blir saftigare o godare då. tack för ett mycket gott o enkelt recept.
Har bakat den idag igen! Jättegod! Gjorde dubbel sats i en mindre långpanna, alla älskade den!
Väldigt god tårta, nu har jag testlagat den och tänker baka den till ett större kalas jag ska ha i aprill!! Tack för receptet. mvh Ginas
Fantastiskt god tårta! Gjorde den på min arbetsplats idag, den gick åt som smör i solsken!!!
Oj vad god den var. Hade den ikväll på kalaset. Gjorde två runda bottnar och la krämen emellan. Superenkel att göra. Jag gjorde den igår och la bara grädden och godiset på toppen idag. En klar femma. Den här kommer jag att göra igen. Helt klart. Tack för receptet. Kram Disen
Tårtan blev en höjdpunkt på vuxenkalaset. Både jag och mina gäster uppskattade den väldigt mycket. Lätt att göra var det också. Kommer definitivt att göra om tårtan igen!! Tack för ett bra recept! Lelars
Jättegod. Kommer att göras flera gånger
Verkar vara en smarrig tårta ska ha storkalas i helgen, tänkte att jag skulle prova! Betyg får du senare
En fantastiskt god tårta, gjorde succé bland släkten under jul! Tänkte faktiskt göra den nu också till vändagen. Lätt att göra och smakar LYX!
Mmmm!! Den här tårtan var jättegod! Stora som små tyckte om den.
Denna tårta var väldigt lätt att göra och supergod. Alla mina gäster gillade tårtan, både vuxna och bart. TACK för ett suveränt recept. /Pia
Gjorde den igår och den blev mkt god :)
Denna tårta såg så god ut att jag skulle vilja pröva, undrar bara om man kan byta ut hasselnötterna mot mandel, det finns nöt-alergiker i familjen. Dixiesmatte

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…