Tråd:
Äta till bröd med soltorkade tomater

Inlägg

@penne

Marinera kycklingfilé i sesamolja och vitlök och grilla i ugnen och gör en kycklingsallad med fetaost, lök, tomater, pesto, oliver och kanske pasta? Eller blanda i allt du gillar?! Att blanda pennepasta med pesto och ha i sallad är jättegott!!

@systeryster

En god grekisk sallad med fetaost och oliver skulle jag tycka vara jättegott till.Gärna en tsatziki också. :p

@monac

eller:
Rostad rotfrukts soppa med basilikaolja

macka i grilljärn är ju heller aldrig fel:D-som Zudette skrev!

Kanske är enklare att räkna upp vad som INTE skulle passa???:o:)

@zudette

Jag kan tänka mig att det blir gott att göra en varm macka i ugn eller grilljärn av brödet! Jag tänker att den soltorkade tomaten skulle sätta lite extra krydda oavsett vad du väljer att sätta på din macka!?? Kan det vara nåt att testa??

@anluk

En god soppa av något slag.

@monac

okey...fattade lite sent...du ville inte ha "pålägg" utan som rätt till brödet????:D:o

@monac

gör min "lins hommus"(lite lat orkar inte "länka"finns under mina recept) fetaost och ruccola. kanske några skivor rökt kalkon!(Y)

@lena

Gör en tonfisksallad eller kasslersallad

@jessica85

Köpte ett bröd igår som innehöll soltorkade tomtare. Jättegott bröd att äta som det är, men jag skulle vilja ha något mumsigt till. Något som man kan äta till/på så att det blir som en lättare lunch?

Några förslag?