Gå till en loppis & köp ett stort fat / fin korg / stor kruka / hink
Sen fyller ni den med massa gott godis / frukt / alkohol,ja vad ni tycker passar värden.
Lägg grejerna lite fint & dra cellofan runt allt.
har gett någon blomma någon gång, men det känns så opersonligt. dricker själv inte alkhol så det där med vin och dylikt har jag ju ingen aning om vad som är "bra och gott"... endast gett min mor- bara för att jag vet om hennes favoritvin.
Jag presentar också med nåt ätbart, sånt som man kan köpa i alla skafferi-butiker som växer upp som svampar. Där kan man hitta mycket smått och gott som man inte kostar på sig själv eftersom det i regel är ganska dyra saker.
Men det jag tycker mest om att ge bort är små hjärtan, en liten söt mobil (sån som man hänger i ett fönster eller nåt) små tavlor med texter och annat som jag tycker passar någon speciell person. Bara småsaker som inte kostar så mycket men som alltid är mycket uppskattat.
{kissing}
Jag brukar ibland ta med mig ägg då jag höns. Mina höns går under vår, sommar och höst lösa ute som de vill och de flesta tycker det är lyxigt att få riktigt färska ägg från glada lantis höns :) Fast lite svårt att genomföra i fall man inte har egna... ;)
Jag kan ibland göra något ätbart och ta med och ibland något köpt, tex något gott the med några lyxigare skorpor till.
Idag var vi till mamma på julmiddag men eftersom jag hade jobbat idag hade jag inte hunnit fixa något så idag blev det en stor tändsticksask med extra långa stickor i som jag hade fått igår kväll
när jag och sonen var på midnattsmässa i vår "kvarters"kyrka som julgåva därifrån.
Sedan beror det också till vem jag går om jag tar med mig något eller inte.
Lägg en näve små färska chilifrukter i botten på en snygg flaska. Fyll på med fin olivolja och sätt ett vackert band med en liten etikett med mottagarens namn om flaskhalsen.
Jag brukar leta fina flaskor på loppisar och second hand-butiker. Jag har en viss förkärlek för flaskor med porslinspropp. Finns nytillverkade flaskor i den stilen också, men de har plastpropp och det tycker jag inte är lika charmigt.
Jag brukar ge min favoritfaster och farbror dessa vid jul och till deras födelsedagar. Det är en av deras absoluta favoritkakor. Mormors apelsinsnittar
Goda viner, portvin, sherry med ostar och nötter till. Eller en hel ostbricka, fina ljusbrickor. Man hittar jättefina udda fat att göra dessa brickor av, på second hand butiker.