Bröd i långpanna

Detta bröd är så gott! Både vuxna och barn uppskattar det.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 3 dl havregryn (gärna fiber)
  • 3 dl rågflingor
  • 1 dl vetekli eller kruskakli
  • 50 g smör eller margarin
  • 6 dl kokande vatten
  • 50 g jäst
  • 2 dl vatten
  • 1 msk salt
  • ½ dl sirap
  • ca 12 dl bakvetemjöl special, rågsikt eller lantbrödsmjöl

Gör så här

  1. Mät upp grynen, kli och smör i en bakbunke. Koka upp vattnet och häll det över blandningen. Rör om och låt svalna tills det är fingervarmt. Ca 30 minuter.
  2. Smula ner jäst i en annan bunke. Värm vattnet (2 dl) och häll det över jästen. Rör om så att jästen löser sig. Häll i salt och sirap. Tillsätt den avsvalnade grynblandningen och sedan mjölet lite i taget. Beroende på mjölsort och hur man mäter kan mängden behöva regleras. Arbeta degen smidig. Låt jäsa övertäckt ca 1 timme.
  3. Ta upp degen och knåda den smidig.
  4. Smörj en långpanna. Kavla ut degen lika stor som pannan och lägg i den. Skär rutor med en vass kniv, gärna insmord med lite olja för att det ska vara enklare att skära.
  5. Låt degen jäsa övertäckt ca 30 minuter.
  6. Grädda brödet i 225 grader varm ugn i ca 15- 20 minuter. Lägg över på galler och låt svalna under duk.
  7. Tips: Jag brukar baka brödet i en mindre långpanna, för att få brödet högre. Den jag har är 35x 25 cm. Om man inte har rågflingor går det bra att bara ta havregryn!

Kommentarer

Hur stor långpanna använder ni? Min är 30*40 cm. Är det för stort?
De har ar kanongoda och enkla att gora, jag har anvant det har receptet flera ganger men jag har aldrig anvant vetekli, okar mangden havregryn och mixar med vetemjol och andra mjolsorter. Goda saftiga bullar. Hogsta betyg fran mig.
detta måste jag testa någon gång det verkar jättegott!
Vilket gott bröd! Grannfrun kom in då jag var klar och hon ville ha receptet. Nästa gång skär jag större rutor. Tack!
Mums!
Mycket gott bröd. Gjort den flera gånger.
Mycket gott bröd. Gjort den flera gånger.
Fantastiskt gott bröd! Och enkelt! Tack!
Ber om ursäkt då jag skrev på fel recept.
Ser jättegott ut, skulle gärna vilja baka det men vad kan jag ta istället för kesella då jag är laktosintolerant?/Mvh LInda
Har utgått från ditt recept idag men använde mig av vad jag hade hemma. 5 dl havregryn + 1dl vetekli +1 dl vetegroddar skållades med hett vatten. Istället för vanligt salt tog jag mitt kryddsalt som jag gjorde med torkade kryddor från kryddlandet i höstas. Använde grovt rågmjöl, rågsikt samt vetemjöl och tillsatte också ett ägg och en klick turkisk yoghurt i degen. Testar att kalljäsa brödet i kyl över natt och hoppas att det blir gott och saftigt.
Så gott! Ungarna älskar det här brödet! Jag brukar ta 7 dl havregryn och resten vetemjöl, resultatet blir ett underbart gott och saftigt bröd. ********** Super gott!!
Mkt bra recept. Jag la till nån tesked brödkrydda och tog 50/50 smör o olja ! Saftig och bra blev det :)
Hejsan! Har i dag bakat ditt långpannebröd. Det blev fluffigt och mycket gott! Kommer att göra det fler gånger. Bjöd mina grannar på några bitar och de gillade verkligen det! /lillawe
Gud vad gott det här brödet var! Jag är inte särskilt duktig på att baka bröd men den här gången blev det en full träff! Ska göras oftare!!! Tack!
de såg supergott ut. Måste pröva de!
Hur gott som helst! Kommer göras många många gånger till! :)
Mmm...ser jättegott ut. Ska prova det snart :o)
Hej, är ganska ny...............hamnade här av en slump. Detta bröd är lättbakat och mycket "mumsigt"
Toppengott matbröd jag bakar det ofta. God och Gott Nytt År victea
Ser väldigt bra ut och idéen med mindre panna köper jag gärna. Tack från Adilah
du skulle ha skrivit att vattnet som man häller på jästen ska vara 37 grader, det tänkte inte jag på så min jäst dog och jag blev oxtokig ! X)
Fantastiskt gott bröd!! Min sambo som inte tycker om "nyttigt" bröd älskade det =) Tack!! =)
Det va gott. Mycket nyttigheter i och barnen åt som hästar, Vi åt Gulasch till,passade utmärkt
Ett jättegott bröd!
Verkligen ett gott bröd och enkelt att baka, kommer att göra det många gånger
Instämmer i att detta är ett gott bröd!
Fantastiskt gott bröd, väldigt uppskattad här hemma vilket resulterar i strykande åtgång.
Ett toppengott bröd, helt i vår smak. Jag använde mig av mjölet manitoba cream och bakade i en stor långpanna, blev otroligt högt och luftigt.
Smakar mycket gott! Familjens nya favorit. Brukar ta några deciliter vetemjöl special med fullkorn för att få brödet mer fiberrikt. =)
Väldans gott! Sambon avverkade halva brödet förrän d äns hunnit svalna helt. :)
Helt klart en ny favorit!
Gott bröd. Tyvärr läste jag fel så jag tog i lite vetekross i degen vilket inte var så gott då det blev lite stenkonistens. Men bröder var gott i övrigt. Detta kommer vi göra igen.
Gott! Jag tog sportgryn i st och hade lite torkade tranbär som extra "krydda".
Otroligt gott bröd, en klar 5a! 1a gången gjorde jag precis som receptet var och det blev kanon... 2a gången tillsatte jag 4 ganska stora kokta, pressade potatisar och nån dl extra mjöl, lät den jäsa ut riktigt länge på 2a jäsningen (ca 1,5 timma) och gräddade ungefär 20-25 minuter (stor långpanna)... Resultatet blev ännu bättre (enligt min smak) ett saftigare bröd som förhoppningsvis håller sig ännu längre... :) PS: Jag använde bara vetemjöl special och enbart havregryn... :))
Mycket gott bröd! Jag hade däremot lite bekymmer när jag bakade det... först så vågade jag inte sätta i allt mjöl för degen var som en tung cementklump så jag satte bara 9 dl. Sen gräddade jag det i en liten långpanna i ca 22 minuter. Resultatet blev lite degigt. Brödet såg färdiggräddat ut och kanske blev det degigt pga den mindre mängden mjölet? Eller ska jag ha lägre temp på ugnen och längre gräddningstid nästa gång om jag gör i liten långpanna? Hoppas på lite hjälp för jag vill gärna baka detta bröd igen! :)
Supergott!! Alla i familjen älskade det :)
Jättegott bröd som jäste jättefint. Vi blandade i 4-kornskross, linfrö & havregryn, en tredjedel av varje istället för rågflingorna. Tog även i en del dinkelmjöl. Blev toppen!
Säger som MatTina i TV, jättegott, tack så mycket o full poäng.
Smakar jättegott! Jag har inga rågflingor,så användade jag dubbel havregyrn.Och jag har grädde(10%)2.5dl, då tog jag bort smör istället. Men jäst fungerade väldigt bra igår. Och bröd blev stor o saft, trotts att det tycktes inte så vacker. Tyvärr fick jag inga form, men fortfarande blev jag glada...
Detta bröd kan jag tänka mig passar utmärkt till en stor smörgåstårta. Jag brukar använda dinkelprodukter ofta, så jag tänkte att man kanske kunde byta ut hälften och att det blir ett bra resultat ändå. Ska prova det och återkommer sen. Tack för receptet.
Mycket gott bröd:) Jag dubblade receptet och gjorde i en stor långpanna. Restultatet blev ett mycket högt, saftigt bröd.
Jättegott bröd och lättbakat förutom att det tar lite tid =) Hade inga rågflingor så jag tog rågmjöl istället och det gick bra det också...
Hej tack för ett fint recept. Men jag ändrade lite ingredienser för att jag bor nere pa Gran Canaria och här är det vanskligt att finna ragflingor,vetekli och kruskakli, jag bytte ut dem mot Muesli som även innehöll torkade frukter det är väl meningen som än frukostblandning.Brödet blev mycket omtyckt av mina spanska vänner. Hälsningar Björn (Quintana)
Det här var ett gott bröd. Hade brödsirap i, för det var vad jag hade hemma. Sen blandade jag med rågmjöl, rågsikt och vetemjöl. Använde bara fiberhvaregryn.. Tack för ett gott bröd..
Verkligen lättsamt och gott bröd! Kommer att baka detta många gånger ... Har använt olika sorters mjöl och det blir lika bra vilket som.
Jag bakade bröd i långpanna och alla tyckte om det vi åt det med Rosmaries laxsoppa finns i mina recept. Tack kram från BERIT.
Vad kul att du provabakat ett av mina favoritbröd. Prova att ta lite mindre mjöl. Vi mäter på olika sätt, vissa packar mjölet hårt i måttet, medan andra låter mycket luft finnas kvar i mjölet. Degen ska vara smidig och lätt. Jag upplever att mjölmängden varierar lite från gång till gång. Man får gå på känsla vad gäller mjölmängd. Lycka till!
Hej! Bakade detta bröd och det var verkligen gott! Men....... med gröt & mjölmängderna blev degen knappt hanterbar! Maskinen skrek när den blandade!! Vad kan jag ha gjort för fel?! Brödet blev väldigt kompakt!
Det här var ett jättegott bröd, som dessutom inte heller var så krångligt!
Tack för din observation ang saltet. Receptet är nu rättat. Lycka till med detta enkla o goda bröd!!
Låter gott och enkelt. Salt finns inte i ingredienslista - vilken mängd ska man ta?
mumsigt ;-)
mumsigt ;-)
mumsigt ;-)

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

Nyhet! 3L italienskt rödvin för 198 kr
198 kr