Chokladbiskvier med krisp

Vanliga biskvier fast med krisp. En liten annorlunda variant på biskvier. Jag tycker personligen att det blir för mastigt med mycket smör, därför tog jag mindre smör och la till wafers i stället!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 400 g mandelmassa
  • 2 äggvitor
  • 2 - 2 ½ dl florsocker
  • Variant 1:
  • 100 g smör
  • 2-3 dl florsocker
  • 100 g vaniljwafers
  • 1 msk kakao
  • 2 äggulor
  • Variant 2:
  • 100 g smör
  • 2-3 dl florsocker
  • 100 g chokladwafers
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 2 äggulor
  • 200 g mörk choklad

Gör så här

  1. Riv mandelmassan och blanda ner det med florsocker och äggvitor i en bunke. Kör med elvisp tills det blir en jämn smet.
  2. Klicka eller spritsa ut på en bakpappersklädd plåt och använd ett fuktat finger för att snygga och platta till dem. Kör i ugnen ca 10-15 min på 200 graders värme, tills det är lagom ljusbruna.
  3. Under tiden, blanda ihop någon av varianterna på krämen. Riv waferserna med rivgärn (grövsta) och blanda med elvisp ihop med de resterande ingredienserna.
  4. När biskvierna är klara, låt de kallna på plåten. När de är kalla smeta på krämen på undersidan, dvs den platta sidan som var mot plåten. Ställ in på tallrikar i frysen i minst 15 minuter.
  5. Smält chokladen i vattenbad och doppa biskviernarnas toppar. Doppa dem gärna två gånger, så får dom en tjockare chokladyta.
  6. Låt stå kallt till servering. Håller sig utmärkt i ca en vecka i kylen, så länge det är under lock/plastfolie.
  7. Tips:
  8. Har du både choklad och wafers över? Doppa då lite wafers i chokladen också. Jättegott
  9. Vitt du ha ännu mer krisp? Riv ner lite wafers i den smälta chokladen innan du doppar.

Kommentarer

Kan man använda receptet men ta bort wafers?
http://www.goteborgskex.se/topplistan/jatten/copy_of_familjens-favoriter/images/jatten_bg_01.jpg/pa_thumb/imagex708x265.jpeg Sådana :)
Låter jätte gott ska prova någon dag. Men vad är Wafers för nått?

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr