Citronkyckling med quinoasallad

Den enkla quinoasalladen med tomat och mynta passar utmärkt med doftande och smakrik citronkyckling.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 4 kycklingbröstfiléer
  • 2 msk soja
  • 2 msk hackad slätbladig persilja
  • 2 finhackade vitlöksklyftor
  • 3 msk olivolja
  • 3 msk färskpressad citronsaft
  • 2½ dl quinoa
  • 2½ dl halverade cocktailtomater
  • 1 dl finhackad färsk mynta

Gör så här

  1. Lägg kycklingfiléerna i en skål av glas eller porslin. Blanda soja, persilja och vitlök med hälften av oljan och citronsaften. Häll marinaden över kycklingen. Vänd kycklingen i marinaden, täck över med plastfolie och marinera 3-6 timmar, vänd då och då.
  2. Ta ut kycklingen ur kylen 30 minuter före tillagning. Lägg quinoan i en kastrull med 3 dl vatten och koka upp. Sänk värmen och låt sjuda ca 5 minuter tills den är mjuk. Låt rinna av och låt svalna. Blanda quinoan med resten av oljan och citronsaften. Vänd ner tomater och mynta och blanda väl.
  3. Hetta upp en grillpanna på medelvärme och grilla kycklingbrösten 5-8 minuter på varje sida beroende på tjocklek tills de är genomstekta. Servera med quinoasallad och ev citronklyftor att pressa över.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr