Crème brûlée med marinerade aprikoser

Pajen blir bäst om den bakas dagen före festen. Gräddblandningen behöver inte svalna innan den vispas ihop med äggsmeten. Ur Allt om Mat 20/05.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Pajskal:
  • 75 g smör
  • 2 msk socker
  • 2 dl vetemjöl
  • 75 g mandelmassa
  • 1 ägg
  • Fyllning:
  • 100 g torkade aprikoser
  • 1/2 dl sött dessertvin, t ex Château Menota
  • Brûlée:
  • 1 vaniljstång
  • 4 dl vispgrädde
  • 1 dl mjölk
  • 1/2+1/2 dl socker
  • 6 äggulor
  • Garnering:
  • 2 msk socker
  • 1 tsk finstötta kardemummakärnor
  • Tillbehör:
  • 1 l vaniljglass

Gör så här

  1. Pajskal:
  2. Kör snabbt ihop ingredienserna till degen i matberedare. Tryck ut degen i en form med löstagbar botten, ca 26 cm i diameter. Ställ kallt ca 30 minuter och sätt ugnen på 225°.
  3. Fyllning:
  4. Hacka aprikoserna och häll dessertvinet över. Låt blandningen dra 30 minuter, tills vinet sugits upp av frukten.
  5. Förgrädda pajskalet mitt ugnen ca 12 minuter, tills det fått litet färg. Sänk ugnsvärmen till 150°. Fördela aprikoserna i botten av pajskalet.
  6. Brûlée:
  7. Dela vaniljstången på längden och skrapa ned fröna i en kastrull. Lägg även ned stången. Tillsätt grädde, mjölk och 1/2 dl socker. Koka upp blandningen under omrörning och ta kastrullen från värmen.
  8. Vispa äggulor med resterande 1/2 dl socker vitt och pösigt. Ta upp vaniljstången ur den varma gräddmjölken och vispa sedan ned mjölken i äggsmeten. Häll blandningen över aprikoserna. Grädda pajen i nedre delen av ugnen ca 1 timme, tills brûléen har stannat.
  9. Garnering:
  10. Blanda socker och finstött kardemumma. Strö blandningen över den avsvalnade pajen. Bränn av sockret med en brännare eller ställ den i ugnen under grillen på högsta värme - passa noga. Ställ pajen kallt till serveringen.
  11. Servera gärna med vaniljglass.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr