Fläskmedaljonger i grönpepparsås

Tjocka skivor mör fläskfilé och en sås på vitt vin, grönpeppar och schalottenlök - det smakar himmelskt!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 800 g fläskfilé
  • 1 msk dijonsenap
  • 250 g schalottenlök
  • 1 liten vitlöksklyfta
  • 10 g smör
  • 1 dl torrt vitt vin
  • 2 dl kalvbuljong (fond på flaska + vatten)
  • Salt
  • Svartpeppar
  • 2 tsk inlagd grönpeppar
  • 3 msk crème fraiche
  • 1 kvist dragon

Gör så här

  1. Skär bort synligt fett och ev senor från fläskfilén. Skölj och torka av den och skär i 3 ½ cm tjocka skivor. Bred ett tunt lager senap på varje medaljong. Skala schalottenlökarna och skär dem i klyftor. Skala och hacka vitlöksklyftor. Sätt ugnen på 100º.
  2. Hetta upp hälften av smöret i en teflonstekpanna. Stek fläskmedaljongerna 3 min på varje sida. Ta upp köttet, lägg det i en ugnsfast form och sätt in i ugnen.
  3. Hetta upp resten av smöret i stekpannan. Lägg i schalottenlöken och vitlöken och stek tills löken börjar mjukna. Häll på vin och kalvbuljong och sjud utan lock tills vätskan har reducerats till hälften.
  4. Krydda såsen med salt och peppar. Låt grönpepparn rinna av och lägg den i såsen. Rör ner crème fraiche. Ta av dragonbladen från kvistarna och hacka bladen.
  5. Ta ut fläskmedaljongerna från ugnen och rör ner ev sky från dem i såsen. Krydda medaljongerna med salt och peppar och lägg dem i såsen. Strö över dragon och servera med t.ex. pressad potatis, ris m.m.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept