Fruktflarn à la Pauli

Den är lika god som dekorativ, denna härliga tårta med pajdegsskal som fylls med vaniljkräm och garneras med frukter och bär. Genom att garneringen täcks med gelé så håller sig tårtan fräsch i minst ett dygn.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 4 dl vetemjöl
  • 150 g smör eller margarin
  • 1 msk grädde
  • 1 msk vatten
  • Vaniljkräm:
  • 3 dl grädde
  • 1 ägg
  • 3 msk socker
  • 1 msk maizenamjöl
  • 1 tsk vaniljsocker
  • Garnering:
  • Frukt och bär (hallon, vindruvor, jordgubbar, kiwi, ananas, persikor eller mandarinklyftor)
  • Gelé
  • 3 blad gelatin
  • 1 dl vitt vin
  • 1 dl vatten
  • 1 msk socker

Gör så här

  1. Hacka samman mjöl och matfett till en grynig massa. Tillsätt grädde och vatten och arbeta ihop degen. Låt degen vila kallt medan du gör vaniljkrämen.
  2. Blanda grädde, ägg, socker och maizenamjöl i en tjockbottnad kastrull. Låt krämen sjuda tills den tjocknar. Smaksätt med vaniljsocker och låt krämen kallna.
  3. Skölj och rensa bären. Skiva frukten eller skär den i klyftor.
  4. Klä en pajform med löstagbar botten med pajdegen. Grädda pajen i 175 grader, ca 10 minuter. Pajen ska ha fått fin färg.
  5. Lägg gelatinbladen i kallt vatten i 10 minuter. Krama ur bladen. Koka upp vin, vatten och socker och låt gelatinbladen smälta i blandningen. Låt gelén svalna.
  6. Bred ut vaniljkrämen i pajbottnen. Lägg bär och frukt över vaniljkrämen i ett vackert mönster. Ös gelén över frukten och ställ tårtan kallt tills gelén stelnat.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr