Grekisk stifado – Köttgryta med lök och kanel

Inte provat ännu...

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 600 g grytbitar av mötkött (fransyska eller bog)
  • 2 msk olivolja
  • 250 g steklökar
  • 1 vitlöksklyfta , hackad
  • ½ dl rödvin
  • 2 msk tomatpuré
  • 1 tsk salt
  • 2 krm svartpeppar , nymald
  • 1 lagerblad
  • 1 kanelstång

Gör så här

  1. Bryn köttet i olivoljan i en gryta.
  2. Häll i vatten så att det nätt och jämnt täcker köttet. Skala lökarna och lägg dem hela i grytan.
  3. Tillsätt vitlök, rödvin, tomatpuré, salt, peppar, lagerblad och kanelstång. Låt grytan sjuda ca: 1 timma. Smaka av grytan och känn efter att köttet är mört. Servera med ärtor och morötter till potatis eller ris.

Kommentarer

Tusen tack för receptet. Jag bara älskar denna gryta. Kommer garanterat att göra den måååånga gånger till. Framför allt så var den så enkel att göra. Hälsningar Lena
Så otroligt gott! Ungarna slevade i sig, gubben oxå å det är ett bra betyg! Tyvärr blev det ingen matlåda :-)
Den här grytan var god och enkel, sköter sig i princip alldeles av sig själv. sådan mat tycker jag om att göra. Skippade i och för sig rödvinet, tillsatte istället köttbuljong. Spännande med kanel i maten, det blev en god smak.

Liknande recept

Prosecco med kvalitetsstämpel för 99 kr
99 kr