Kalops a la Leif Mannerström

"Kalops är en härlig vintermat och passar bra en dag då snöstormen viner runt knutarna", säger Leif Mannerström. Följ hans råd så blir kalopsen god: Välj helst högrev, men bringa går också an, även om den kräver något längre koktid för att bli mör.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 2 kg högrev eller bringa
  • 2 gula lökar
  • 2 morötter
  • Smör till stekning
  • 1/2 msk mjöl
  • 6 lagerblad
  • 10-15 kryddpepparkorn
  • 4-5 kryddnejlikor
  • 2 msk ansjovisspad
  • Salt
  • Peppar
  • Till servering:
  • Kokt mjölig potatis
  • Inlagda rödbetor

Gör så här

  1. Skär köttet i cirka 4 cm stora bitar. Skala och skär lök och morot i stora bitar.
  2. Bryn köttet väl runtom i en stekgryta av gjutjärn. Salta och peppra. Pudra över lite mjöl, rör om väl och tillsätt vatten så att det täcker köttet och grönsakerna. Lägg i alla kryddorna samt ansjovisspadet.
  3. Låt köttet sjuda på svag värme cirka 1 1/2 timme. Rör om då och då så att inget bränner vid.
  4. Smaka av med salt och peppar innan du serverar direkt ur grytan tillsammans med potatis och rikligt med inlagda rödbetor.

Kommentarer

Supergott, bjöd en av döttrarna med familj på den här varianten av kalops. Mycket uppskattat blev det. En 5 poängare helt klart.
Sagolik var den! Den kommer göras många gånger.
mums, det var det bästa receptet på kalops jag provat på länge:)
Tack tack, men 6 pers, jag höll på att äta upp allt själv, ha ha. Nej skojar bara, men det var gott, jättegott, tack o en 5:a i betyg.

Liknande recept