Katarinas källarfranska (32 st)

Fick detta recept av en god vän som var chef i ett storkök. Första gången jag gjorde dem slogs jag över att det var så lätt, att de blev så många frallor och att de var gudomligt goda. Har gjort hur många satser som helst. Mjölkfettet är det enda fettet, så det är lite smalbröd ;-) Avnjutes bäst med ett par skivor cheddarost och några strimlor röd paprika eller med bara apelsinmarmelad. Barnen gillar garanterat detta nyttiga och matiga bröd.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 25 g jäst för söta degar
  • 2 dl (150 g) rågsurdeg.
  • 1 liter standardmjölk
  • Ca 2 ½ liter mjöl, Vetemjöl special eller Manitoba Cream blir bäst.
  • ½ dl brödsirap
  • 2 ½ tsk salt

Gör så här

  1. Värm mjölken till 37 grader. Smula ner jästen i en stor bunke och tillsätt mjölken , sirapen, saltet och den rumsvarma surdegen. Blanda sakta i nästan all mjöl, spara ca 2 dl till utbakningen. Knåda degen ordentligt i ca 10 minuter, gärna i en hushållsassistent. Degen skall vara på gränsen till kladdig.
  2. Låt jäsa i bunken i 40 minuter med duk över på ett dragfritt ställ. Lägg därefter ut degen på mjölat bord och dela den i 32 bitar. Forma bitarna till runda eller avlånga bullar. Tänk på att inte knåda ihjäl degen i detta skede, utan knåda försiktig. Sätt ugnen på 250 grader. Låt jäsa ytterligare 20-30 minuter.
  3. Lägg plåten in i mitten av ugnen och grädda i ca 10-12 minuter. Ta ut bullarna när de har en fin gyllenbrun färg och pensla dem genast med varm mjölk med lite smält smör i. Lägg de varma frallorna på galler med duk över. Om de skall frysas in bör det ske så fort de svalnat.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept