Kycklinggratäng med vitlök och creme fraiche

En riktigt smarrig och god bjudgryta, med ingredienser de flesta gillar. Går dessutom snabbt att tillaga. Kan göras dagen innan!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 6 st kycklingfiléer
  • 2 pkt bacon
  • salt
  • svartpeppar
  • 5 dl creme fraiche 34 %
  • 1 dl grädde
  • 1 - 2 dl riven parmesanost
  • 2 - 3 msk Thai Sweet Chili sås
  • 2 stora vitlöksklyftor
  • 3 - 4 msk kycklingfond

Gör så här

  1. Skär filén i strimlor.
  2. Skär baconen i bitar.
  3. Stek upp detta, salta och peppra.
  4. Blanda ihop:
  5. Creme fraiche, grädde, ost, sweet chilisås, pressade vitlöksklyftor och kycklingfond.
  6. Lägg kyckling och bacon i en ugnsfast form, häll blandningen över. Grädda 10-15 min i 225 gr.
  7. Servera sallad och bulgur/ris till.

Kommentarer

Kanongott! Gick hem hos både vuxna och barn. Helt klart en ny favoriträtt!
Jätte gott! :)
Mmmmm! Riktigt gott, jag delade filéerna på hälftenvoch ökade tiden något! Jättegott!
Jättegott tyckte hela familjen. Hade varken grädde eller creme fraiche så jag använde gräddfil istället.
Supergott! Det gick hem hos samtliga i familjen vilket betyder att denna kommer bli en återkommande klassiker hos oss.
Super gott. Denna middag lär vi laga fler gånger .
Jättegott! Jag gjorde den med fläskkött istället, smaskens!
Jag och sonen älskade den!
den värsta rätten jag har smakat i mitt liv. dessa komponenter går inte alls ihop.
Såå gott!
Detta blir en ganska fettig rätt: om jag prövar den igen så ska jag använda magrare ingredienser, och/eller mindre sås.
Bättre recept på kyckling får man nog leta efter. Mina barnbarn fick den vid tillfälle och nu är det bara det som gäller. Ingen ide att föreslå något annat. / rome
Jättekul att ni gillar min kycklingrätt! Tack för alla kommentarer!
Det godaste kyckling recept jag testat på väldigt länge, tom med min kräsna son som inte gillar kladdig mat åt med god aptit!
Verkligen en kanongod gratäng :)
Gjorde detta recept som en gryta istället för en gratäng. Jättegott!! Det blev full pott i betyg hemma, tack så mycket!
Jättegott verkligen! Gjorde dock som en gryta istället då det är lite mer sådant jag föredrar men helt klart en 5a! :)
Jättegott! Fick mycket beröm för denna rätt i fredags! Ska ha nya gäster på fredag, tror jag kör den här igen:)
Super gott helt klart en 5 monica
supergåt
Supergott en klar fempoängare. Jag hade även i gul lök och en strimlad purjolök. Hoppade över gratineringen och gjorde det som gryta.
barnen älskar denna rätt - vi vuxna med GILLAR
Har laddat för denna rätt ikväll, ska snart påbörja förberedelserna. Vacklar mellan ris och pasta... många säger det är mumsens m pasta till. Det roliga är att jag just nu har en craving för pasta med sweet chilisås ihop med parmesanost. Så jag kommer ju inte annat än älska denna rätt. :) Återkommer m betyg o omdöme!! :)
Har laddat för denna rätt ikväll, ska snart påbörja förberedelserna. Vacklar mellan ris och pasta... många säger det är mumsens m pasta till. Det roliga är att jag just nu har en craving för pasta med sweet chilisås ihop med parmesanost. Så jag kommer ju inte annat än älska denna rätt. :) Återkommer m betyg o omdöme!! :)
Så himla gott! Har gjort det några gånger nu & det är lika gott var gång :)
Supergott och enkelt !!!!!! Alla i familjen gillar det.Lagas ofta!!!!!
Jag hade inte alla ingredienser hemma så jag bytte ut grädden till havremjölk, sweet chilin mot 1 msk Mango chutney, parmesanosten mot Kvibille Cheddar. Serverade detta med spagetti. Det blev kanongott att blanda spagettin tillsammans med kycklingen!! En rätt som jag kommer att fortsätta göra många gånger framöver. :-) Tack!
Den här har blivit en absolut favorit hos oss. Jättetrevligt att bjuda på för alla tycker så mycket om den. Superlätt och kanongod. Missa inte att göra denna gratäng. Monica
Vilken höjdare! Lätt att göra och jättegott
Detta var en supergod gratäng och dessutom så otroligt lättgjord. Bjöd en till familj på denna rätt och de älskade den. Lätt att sno ihop när man kommer hem från jobbet. Tips: Bryn på kycklingen och bacon dagen innan om ni är många och middagen ska var klar snabbt. Då blir denna underbara rätt klar medan riset kokar. Gav det tipset till min dotter med stor familj.
Jag ska testa denna rätt den 3/12
KANONGOD! Enkel och supersmarrig, åts med tagliatelle (en superhit!)
Detta var ett av de bästa recept på kycklinggryta som vi gjort. Vår 20 månader gamla son älskade det och hela släkten och alla vänner som fått smaka med.. Går alldeles utmärkt att göra denna rätten utan vitlök med, om det ärnågon som är känslig. Toppegott!! Högsta betyg!!!!!
Provade receptet idag, det blev supergott. Alla fem som åt tyckte om det, kommer definitivt göra denna kycklinggratäng igen. :) Vi åt med ris, sallad och morotsbröd till.
Mycket gott:) Jag la till röd paprika,purjolök och färska champinjoner, de blev en god bonus:) Detta uppskattades av hela familjen, ung som gammal:)
Hej, Ska testa detta recept imorgon tänkte ja, låter riktigt gott! Hälsningar Cecilia
@bf
bjöd på denna underbara rätt på tjejträffen igår... alla 7 ville ha receptet alla gav högsta betyg. tack för ett bra recept bf
@bf
detta bjöd jag min man på igår . vi är finsmakare och blev överförtjusta i denna väl komponerade rätt. dessutom lätt att laga kommer att bjuda mina väninnor på detta helt solklart en femma i betyg bf
Den här "smarriga" rätten bjöd min 21 åriga son på och jag blev helt lyrisk! :)
Supersmarrigt=) rekommenderas verkligen!!
Jättegod gratäng! Kommer garanterat att göras fler gånger. Jag förgrillade hela filéer i ugn med lite smör och soja som jag penslade på och som jag sedan skivade. Jag bytte ut parmesanen mot västerbottenost.
Denna gratäng var super god. Tack för ett mycket bra recept. Kommer att göra denna många gånger.
super gott både barn och mannen älskade den min son på 5 år frågade efter den dagen efter också. Jag hade dock slut på kycklingfond så jag tog oxfond istället.
Gjorde det här receptet för ett tag sedan och det blev en ny favorit. Nu när jag skulle göra det igen så hade jag inte sparat det...Snacka om att det blev kris här hemma. Nu är det iaf sparat för framtida middagsnjutning.
Fruktansvärt gott!! Jag och min tjejkompis beslutade oss för att göra denna en kväll. Det gick fort det var enkelt och det var SUPER gott! Dock är jag väl dålig på att följa recept så jag har ingen anning hur mycket chili sås, vitlök ost etc jag egentligen lade i men gud vad vi än gjorde så var det fantastiskt gott! Rekomenderar detta recpet verkligen!
Tack för receptet. Tyvärr blev det väldigt salt. Jag tyckte den var god, men barnen mina var inte så förtjusta i det tyvärr.
Super gott!!! Kommer att göras igen!
Denna maträtt var en riktig höjdare som familjen på 4 personer åt upp, utan att ens lämna en smula kvar! //Mikke
Såå himla god rätt. Har både bjudit på den samt ätit den härhemma. Mumma!! Rekommernderas starkt!
Kycklinggratäng m vitlök o creme fraiche den va helt jätte God o lätt att göra
Tack för receptet ! den var jätte god men vi tog vitlök och parmesan creme fraciche blev jätte gott :)
Riktigt smaskig! Nästa gång lägger jag i lite färska champinjoner också!
Jättegott och snabbt, jag hade inte sweet chilli sås så jag tog mango chutney istället, det blev också bra
Åh, så god kycklning gratäng!!
Mycket gott tyckte hela familjen
Mycket gott. Det blir fler gånger
Tack för ett underbart recept :) Mvh / Maria
Riktigt gott recept. Ett tips är dock att servera med pressad potatis istället för ris!
Mycket gott och enkelt att göra. Lagas garanterat fler gånger :)
Väldig gott, uppskattades av ungdomarna här i huset. Lätt att göra, och de flesta ingredienserna har jag oftast hemma.
Testade detta recept...eftersom de är så många som lovordar den. Men smaken är som baken. För våran del blev de ingen hit, den föll oss inte i smaken. Men lätt att göra, oftast dom sakerna man har hemma.....så några plus för de. MVH H och
detta var så gott, jag tog 3 pkt bacon och en vitlöksklyfta och det blev supergott
Bytte ut bacon mot två ölkorvar. Skivade och fräste korvslantarna först och stekte kycklingen i korvfettet. En väldigt god rätt!
Kycklingen och baconen ska stekas, sen in i ugnen. Lycka Till! Eva
ska kycklingen vara rå eller färdigstekt när man tar in den i ugnen?
ska kycklingen vara rå eller färdigstekt när man tar in den i ugnen?
Denna rätt var jättegod, även att jag hade "vanlig" ost istället för permesan. Rekommerderas starkt.
Sjukt gött! Testade detta recept idag och älskar det, bjuder hem vänner i helgen på middag och nu vet jag vad som serveras!
Jätte gott verkligen, klar favorit!
Jättegod rätt, gjorde den i fredags och den föll alla i smaken. Använde vanlig riven ost, serverade med ris och sallad. Kan varmt rekommenderas. Tack för receptet.
Supergott! Jag har gjort detta recept många gånger. Sist la jag till syltlök o det passade riktigt bra ihop!
Tack för enkel och supergod rätt. Jag bytte ut parmesanosten mot riven västebottenost och serverade med Tagliatelle istället för ris, alla bara älskade maten. Fick skriva ut recepten till tre hushåll till.
Den här rätten var enkel och väldigt god, mums +++++++++
Tack för denna underbara rätt som är mycket god och väldigt smakrik. Bytte ut parmesanosten mot en ostskalk jag hade i kylen / Sivan.
Supergod kycklingrätt. Bytte ut permesanosten mot vanlig ost och det var jättgott, har redan fått lämna receptet vidare :o)
Fantastiskt gott, det gick hem hos alla!!
KANON!!
Super smarrig en klar favorit hos släkt och vänner +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Supergott och enkelt att göra!
Detta receptet blev en hit hos oss :) Så himla gott!
BRA VINTIPS NÅGON? Jag har bjudit många supernöjda middagsgäster på den här ljuvliga anrättningen och haft olika röda viner till. Snart är det dags för ny bjudning för vinmedvetna gäster, så jag tar tacksamt emot förslag
Blev jättegott :)
detta var otroligt gott! hela familjen älskade det! tack för detta recept, kommer garanterat att göra den rätten fler gånger!
Jättegott, mer behövs inte sägas med tanke på antalet röster:-))
Idag är det dax igen för detta underart goda RECEPT! =) Jätte gott
Så gott och enkelt. Använde vanlig stark ost och det blev jättebra !
Snabbt, lätt o sååå jättegod!!!!!
Jättegott!! Fast jag la till röd och grön paprika för färgens skull. För rätten ser ju rätt blek ut annars.
SÅÅÅ GOTT! Fast jag tog bort Thai Sweet Chili sås och bytte ut kyckling fond mot kyckling buljong! Tusen tack för ett bra recept!!! Kommer laga detta fler gånger!!
Snabbt, enkelt och jätte gott!!!!
denna matträtt är en klar favorit numera!!!! suuuuuuper smarrig var den*mums*
Mycket gott, och dessutom rätt snabblagat. Denna maträtt kommer stå på menyn fler gånger!
Hej,hej Provade "kycklinggratängen"idag,den blev himmelskt god,mums!full pott får du av mej.
Det här var en rätt som gick hem hos familjen! Själv så jobbade jag kväll så jag blev utan. Hade gjort den tidigare och lagt i frysen. Men kommer att göra den fler gånger, räkna med det!
Jättegod!!Jag använde den nya creme fraiche vitlök och parmésan och det blev jättebra.tog lite extra vitlök bara!Tack för ett bra och enkelt recept:o)
Mycket gott, rekommenderas!
Super gott! Vi hade ingen parmesanost hemma men det var jättegott även utan parmesan. Kommer absolut att göra den igen! Tack för ett bra recept som var jätte gott och gick snabbt att tillaga.
Supergott!! Bytte dock ut parmesanen mot vanlig riven ost.. :)
Gjorde receptet utan parmesan (ingen i familjen gillar det) och det blev jättegott! T o m barnen älskade det :) Toppbetyg!
Nja.. helt ok men smakade lite för mycket ost för min och pojkvännens smak.. inget toppbetyg från oss.
jättegott
Mycket smarrigt:-)
Vi tyckte att denna maträtt var supergod! Kan varmt rekommenderas!
Inget 100 fan av vitlök ännu...Fast jag gjorde ändå denna enligt receptet, till och med min sambo som älskar vitlök tyckte det var lite att ta i...Gången efter jag testade denna skippade jag vitlöken och den blev underbart god!!!!Tror dock att om man gillar vitlök så är den säkert god med =)
JÄTTEGOTT!! Har bjudit på denna maträtt vid två tillfällen nu och alla har bett om receptet. Busenkel att tillaga - detta recept kommer att göras fler gånger. Den ultimata fredagsmiddagen! Kan även rekomendera tagliatelle istället för ris om man vill.
Tusen Tack För Denna UNDERBART Goda Rätt!
Väldigt god och mycket enkel att göra. Kanonrätt att göra innan om man har ont om tid dagen man skall bjuda då den nästan blir bättre om den får stå ett dygn. Tack för detta recept!!!!
Jättegod. Älskas av både av min man och mig. Tog lite förmycket vitlök, men det rättar vi till nästa gång då vi bjuder våra vänner på denna rätt.
Verkligen en supergod kycklingrätt!! Har nu gjort den flera gånger, men blev för salt första gången, men när jag "rättade" till det så blev den ju superb!! Tack :)
Jättegott =) 5p
Jätte gott, men man får tänka på att inte salta för mycket eftersom baconet och buljongen är salt,det blev lite för salt för mig.Kommer att göra det flera gånger. Tack för receptet!
Otroligt enkelt och verkligen supergott! Jag serverade buljong-kokt bulgur till,och grönsallad med tomat, gurka och marinerade fetaost-tärningar....så himla gott!
Mycket god. Nästa gång skall jag ha i lite grönsaker typ spenat och purjo.
Jättegod! Sambon ville att jag skulle laga den snart igen :)
Så jätte gott lagat både hemma och på jobbet.
Jättegott!! Har bjudit på denna och alla berömde. Kommer garanterat att laga denna igen.
Nä, det här var inget för min familj. Jag tyckte det var helt ok, inte supergott. Tyvärr kommer vi inte att prova igen. Det var lätt att laga och det gick snabbt.
Bjöd denna rätt på dotterns födelsedag alla älskade den och en hel del frågade efter receptet. Tack!
Blev faktiskt lite besviken på den här rätten med alla positiva kommentarer så trodde jag det skulle vara en höjdarrätt kommen nog inte att laga det här igen.
Herre gud vad gott det var!!! Det godaste min sambo ätit hävdade han! Kommer att lagas många gånger hemma hos oss! Tack
Heeelt galet gott!! Bjöd tjejgänget på detta och samtliga skrev av receptet! Sambon hade med sig rester till jobbet.... jamen visst! Alla på hans jobb har nu skrivit av receptet och flera har redan haft det med sig i matlådan! Och alla verkligen njuter av maten! Kan inte bli annat än tummen upp!!
fantastiskt gott mmm godaste vi ätit på länge..
Detta var ett bland det smakfullaste jag ätit någongång. Helt underbart recept. //Ingela
Gott, kyckling är ju aldrig fel, full pott i poäng.
Jättegott! En riktig hit hemma utom hos 5-åringen, som är en höna när det gäller mat. Detta kommer vi laga igen. Tack så mycket!
kycklinggratängen blev jättegod. Toppensmidig att göra. Sig-Britt
Tack för en underbar måltid. Alla njöt och ville ha receptet. En klar 5:a från oss.
Fantastiskt gott blev det! Detta kommer göras många gånger om! :)
verkligen gott och lättlagat, blir en 10 i poäng!
Enkelt och gott!!! Perfekt bjudemat!!! Tack!!
Det var supergott. En ny favorit.
det var mycket gott mums
ett av de godaste recepten jag gjort från.. alla som har fått smaka det önskar få receptet..
jättegott,och barnen gillade den oxå!!!!
Tack för en jätte god kycklingrätt här hemma blev det en klar MVG. Den kommer vi att göra flera gånger
Grymt imponerad av denna rätt! är självutnämnd usel kock men detta var så lättlagat och väldigt gott så detta kommer jag bjuda på många gånger
Mycket god! Jag tog vanlig riven ost, prövar med parmesan nästa gång för att jämföra....
Mmmmm så gott!
Jättegod kyckling gratäng. Ska ha gäster på lördag , då ska jag bjuda på denna supergoda gratäng. Tack.
Jättegott och enkelt. En klar femma. Tack för receptet. Kram Disen
Riktigt god och enkel. Ska prova med svamp och ananas nästa gång.
Tack för ett jättegott recept. Lätt, gott, snabbt och ännu godare igen :-) Fem poäng utan tvekan.
Det här gjorde jag häromdagen, och det var riktigt omtyckt och alla tog om! Istället för ris/bulgur så serverade jag klyftpotatis till, det passade jättebra till kycklingen!Laddar upp en bild på hur det såg ut på min tallrik innan jag började äta!
Mycket smaskigt och lätt att göra. Det här kommer att göras fler gånger.
bland det godaste jag ätit och restan av familjen blev helt lyriska / mellis62
Jag gjorde denna rätt till middag igår (söndag) och alla tyckte mycket om det!!
Den är riktigt god och enkel att göra. Perfekt bjudrätt..
Så underbart gott. Alla mina gäster tog om. Det är ett gott betyg. Kommer att göra den här rätten många gånger till. Tack för receptet. Ha de Lena
Oj, vad gott det här var! Lättlagat och otroligt mumsigt. Tack snälla du för receptet. Det här kommer jag göra ofta. En 5:a från alla som smakade. Trevlig helg/ Katarina
Hej har ätit din underbara kyckling med vitlök och creme fraiche kanon gott kommer att göra många gånger tack så mycket för receptet full pott kram monica
Håller med alla att det var supergott. Lätt att göra och fort blev det klart. Gjorde detta igår Nyårsafton och vi har kvar till idag. Tack för receptet
Fantastiskt gott och ytterligare en ny favorit här från Matklubben :-)) Toppbetyg från hela familjen! //Camilla
Fantastiskt gott, tusen tack! Sonen deklarerade att detta nu är hans absoluta favoriträtt. Jag skivade litet champinjoner och fräste tillsammans med kyckling och bacon. Tagliatelle till i stället för ris är en riktig höjdare.
Detta var ett underbart gott recept. hela familjen tyckte om den. tack / Veronica
Jag gjorde om receptet lite. Bytte ut creme fraiche mot enbart grädde och redde av såsen i en kastrull innan jag hällde den över kycklingen och toppade sedan med gratängost. Kanongott och toppen som bjudrätt. Tack för ett bra recept.
Perfekt bjudmat för alla åldrar! Gör gärna för fler personer än du tänkt, för gästerna lär ta om! Super smarrigt!
Jättegott !! Blev uppskattat här hemma av både stora och små !! Tack för receptet !! Blir fler gånger vi kommer att äta detta.
MMM, jättegott. Väldigt uppskattat av familjen och av mina gäster. Tack, för det goa receptet.
Otroligt gott och mycket smakrik fest mat! Eftersom barna är utflugna och det bara är vi gamlingar kvar hemma minskade jag ner receptet till hälften, inga problem med det men jag skulle haft en mindre form än den jag använde för det blev lite torrt. Nobelpris för detta recept.
mmm, jättegott. Väldigt uppskattat av mina gäster. Och väldigt enkelt att tillaga. tack---
Jättegott!!!!!!!!!!!!!!
Vad kan man ha i stället för Thai Sweet Chili sås, sambon tål inte staka kryddor (paprika, chilli, curry osv)??
Detta var riktigt gott, kommer göras flera gånger! :)
Mumsigt! Tack för receptet!
Mycket gott!!!!!!!!!! Kan varmt rekommenderas! Kommer att laga många fler gånger!
God kycklingrätt. Hela familjen tyckte om den.Hade inte parmesan så jag tog WB istället.
Jättegod! På grund av tidsbrist använde vi färdiggrillad kyckling, sen hade vi missat att handla parmesan, men blev gott i alla fall! :)
Oj detta recept har jag missat, det ser ju jättegott ut och måste ju så vara efter alla goda vitsord du fått. Kommer på bordet här också snart, svårt bara att hinna laga alla goda rätter som finns här i Matklubben.
Det var verkligen supergott
Toppbetyg! Gästerna har bett om receptet. Detta kommer vi att laga igen.
Super god.Ett stort plus...mina barn älskade den. Jag hade ingen vitlök hemma så jag blandade i cream cheese, persiladokryddor och ph.ost med vitlök o kryddor. Blev helt kanon. Så lätt och så gott...
Hittar inga stjärnor att ge poäng för men 4++ får den av mig och resten av familjen. Jag serverade den med pasta och hade i lite extra sweet chili. Mumsigt värre.
Jätte god, fast jag måste ju erkänna att jag hoppade över vitlöken ;) Men riktigt god ändå!
Detta blir ju en klar favorit hos oss. Lättlagad och smarrig! Kan inte bli bättre! Det blir en klar FEMMA i betyg!! Jag bytte ut parmesanosten mot cheddar - mums! Tusen tack för receptet! Ha en skön sommar!
Familjen älskar denna rätt och vi äter den ofta
Svärmor bad om receptet och alla åt med god aptit. Höll mig inte helt till receptet, det blev lite grädde och mjölk i såsen eftersom jag köpt för lite creme fraiche - och jag använde lätt creme fraiche.
Vattnas redan i munnen..."slurp"..:D Tack för receptet!
jättegott och lättlagat
åh va gott det var jätte smarrigt . Jag hade ingen paremsanost så jag tog vanlig riven ost och det gick bra . ska pröva med parmesan ost oxå någongång klar favorit.
Gjorde denna i helgen. Alla tyckte jätte mycket om den mums.....
En enkel och jättegod gratäng, det gick ju inte sluta att äta.....
Detta var det godaste vi ätit på länge och enkelt var det också, dom mätta gästerna hälsar med många kramar!!!!! En riktigt skön Valborgsmässoafton!
Detta var det godaste vi ätit på länge och enkelt var det också, dom mätta gästerna hälsar med många kramar
Instämmer med den stora massan, jättegod !
Det absolut godaste jag ätit på mycket läääääääääänge. Underbart gott. Kommer absolut göra detta fler gånger.
låter såå gott. Måste ju bara prova det.
Ska testa det i helgen då jag ska ha kalas, låter MYCKET gott!
Jättegod och väldigt omtyckt
Fick smaka av en arbetskamrat som hade med sig rester till jobbet. Otroligt gott. Ska absolut laga rätten själv en dag.
Smaaaaaaariiiiiiiiiiiigt
Jag gjorde denna gratängen till mina barn som alltid sitter och petar i maten. De ville äta den nästa dag igen! jag bad dem betyg sätta 1 - 10 den pojken sa 110 ! Så jag kan varmt rekomendera denna till alla!!
Verkligen jättegott. Hade gäster från Island i veckan,så receptet följde med dom hem och sprids där.
Jättegod och enkel!
Jättegott! Den här rätten kommer jag att göra många gånger.
Har ätit detta flera gånger nu och tycker att det är supergott! Tack så mycket!
Det här låter verkligen supergott, och det är ju allas omdöme ovan också. Ser fram emot att få bjuda mina Stockholmsgäster på det nästa helg!
Helt otroligt fantastiskt gott. Hade tjejmiddag i går och vi njöt i fulla drag. En verklig fullträff av smaker som gifter sig perfekt. Jag bytte visserligen parmesanosten mot västerbotten. TACK för ett toppenrecept, du är verkligen värd att ligga etta med detta receptet.
Supersmarrigt!!!!!!!!!!!!!
Det blev mycket gott. Det ska lagas fler gånger faktiskt.
Receptet låter jättegott så det här blir middag hos oss ikväll! //Kali
Jätte gott!
Tack för ett underbart recept. Tog 1 dl vanlig riven ost och 1 dl riven parmesanost. Allt tog snabbt slut och läggs till favoritrecept.
Jättegott!! Tack för detta suveräna recept!!
Oj, vad god den var =)
Gu så gott och så enkelt. Klar favorit. Gjorde den med magrare produkter och ädelost. Hur gott som helst! Även smarrigt tyckte barnen.
Den var såååå god. Även barnen tyckte att det var gott. Jag använde Havre grädde och Vailo Cream frach/Laktos fri och blev super gott.....vi är en familj som är lite känslig för mjölk produkter....så det går alldeles utmärkt att byta ut mot havre produkter och lactos fria produkter. 5 poäng!!!
Ska testa detta ikväll. Låter jättegott. Verkar enkelt att göra och det är precis så det ska vara. Tror det är en 5 poängare.
Fick det här på en tjejträff. Jättesmaskigt! Bara var tvungen att gå in hit och spara receptet. Blir garanterat en fredagsfavorit hos oss.
Både gott och enkelt = Perfekt !
Bytte ut parmesanosten mot gräddädelost
Det ser jättegott ut. Skall prova receptet så fort som möjligt.
Super gott! Kommer garanterat att göra igen.
Helt underbar rätt, supergod. Ett plus att den var lättlagad
Lagade denna rätt i går den var underbart god. Ger 5 poäng tack för ett gott recept
Wow! Det här var verkligen jättegott! Jag körde med 15% creme fraiche o 4% grädde, det funkade fint det oxå!
Detta var jättegott..=)
Låter jättegott. Ska prova det på födelsekalasgäster i morgon.
Tack för ett jätte gott recept Vi gillade det alla Supergott
verligen super duper gott =)
Mycket gott!!!!!!!!!!!!!!!!
Gud så gott detta var. Tonåringarna hemma lagade till det och åt sedan med god aptit.
Tack, mycket gott trots att jag använde "lättare" produkter
Supergott. Vi har ätit så vi nästan spricker...
Mmmmumsigt,men jag stekte till baconen lite innan, o det blev gott det med.
Fantastiskt gott! Kanske inte så nyttigt, men tyvärr brukar det vara så att smakar det riktigt gott då är det inte så nyttigt. Jag lagar gärna detta recept igen!!
Succé.... Mamma blev imponerad över att hennes dotter "faktiskt kan laga mat".
Lagade till detta för någon vecka sedan. Var nog bland det godaste jag ätit på länge!
Låter gott ska testa på mannen i kväll.
Riktigt gott & lättlagat!!!
Supergott tyckte både barn och mammor!!
En riktigt GOD gratäng!! Hela familjen älskade den... Det kommer att bli vår favorit...
Gott! En bra variation till Flygande jacob.... :)
Jättegott!! Lär jag göra fler gånger då den uppskattades både av barnen och gästerna. Tack för ett bra recept.
Riktigt lätt att göra. Lika perfekt till en lyxig vardag som till fest!
Tack för ett jättegott recept. Uppskattades av alla.
åt maträtten nyss, helt okej faktiskt, vi gillade den allihopa. :)
Supergott helt enkelt!
Supergott! Det var garanterat inte sista gången vi åt den här rätten!
Verkligen en god gratäng och bra att förbereda. Skall testa att göra den med fläskfile nästa gång då yngsta sonen inte tyckte om blandningen av kyckling och bacon. Ett recept som hamnar i favvo-mappen !! :-)
Oj vad gott det blev,man tackar...:)
Jöttegott, och dessutom suveränt att man kan förbereda rätten i god tid!
har provat detta till middag idag , vi tyckte att det var jättegott
Jag provade detta recept på fredagskvällen och det gick hem hos hela bekantskapskretsen! Kanongott!

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr