Marängtårta med avokado

Avokado kanske inte är så vanligt som tårtfyllning men passar mycket bra till färska jordgubbar och marängbottnar. överraskande gott.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Bottnar:
  • 3 äggvitor
  • 1½ dl strösocker
  • Fyllning:
  • 2 avokador
  • Rivet skal och saft av 1 limefrukt
  • ½ dl strösocker
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 2 dl vispgrädde
  • Garnering:
  • ½ liter jordgubbar

Gör så här

  1. Börja med bottnarna. Sätt ugnen på 100 grader. Vispa äggvitorna till ett riktigt fast skum, gärna med elvisp. Vänd ner sockret i äggvispet.
  2. Markera två rundlar, ca 20 cm i diameter, på ett bakplåtspapper. Bred ut marängsmeten i rundlarna. Grädda bottnarna mitt i ugnen cirka 1 timma och 30 minuter tills de är torra och lätta.
  3. Låt bottnarna svalna något. Lossa dem försiktigt från papperet. Låt dem svalna på galler.
  4. Gör fyllningen. Halvera varje avokado. Ta bort den stora kärnan. Gröp ur fruktköttet med en sked. Mixa fruktköttet med limeskal och limesaft i en matberedare, mixer eller med en mixerstav. Tillsätt strösocker och vaniljsocker.
  5. Vispa grädden hårt, gärna med elvisp. Vänd ner grädden i avokadomoset. Lägg ihop bottnarna med avokadofyllning mellan och ovanpå.
  6. Gör garneringen. Snoppa och skiva jordgubbarna. Lägg jordgubbsskivorna på tårtan. Spara gärna en hel jordgubbe, med det gröna fästet kvar, att sätta mitt på tårtan.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr