Monikas goda paprika & pepparsås.

Toppengod sås!! Denna sås är som den pepparsås jag fick på en restaurang på Gran Canaria för en del år sedan. Godare sås hade jag aldrig ätit. Jag provade mig fram här hemma, och detta är så nära originalet jag kan komma, både vad det gäller smaken och konsistensen. Tips! Denna sås kan du använda till det mesta... Gott till stekt oxfilé, fläskfilé och kycklingfilé. Men även gott till stekt fläskkottlett, kassler m.m. Såsen kan göras dagen innan serveringen och underlättar och spar tid om man skall ha gäster.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 3-4 charlottenlökar
  • 1 stor röd paprika
  • 4-5 färska champinjoner (4 stora eller 5 små)
  • 1 ½ dl créme fraiche med paprika och chilismak
  • 3 dl vispgrädde
  • 3 dl mjölk
  • 1 dl Heinz ketchup
  • 2-3 msk Italy kalvfond
  • Guldsoya, för färgens skull
  • 1 msk rött matlagningsvin (kan uteslutas)
  • 1 msk fransk senap
  • 2-3 msk rosépeppar, krossad
  • 1-2 krm svartpeppar, grovmalen eller krossad
  • ½ krm grovkrossad vitpeppar
  • 1 krm franska örtkryddor
  • 1 krm chili grillkrydda
  • Salt
  • 1 tsk socker
  • ½-1 dl riven ost, gärna gratängost
  • 2-3 msk smör till stekningen

Gör så här

  1. Ansa och skiva champinjonerna. Hacka charlottenlöken fint. Tvätta, och kärna ur paprikan, och skär den i små bitar. Krossa rosépeppar, vitpepparn och svartpeppar (var för sig) i en mortel.
  2. Bryn smöret i en stekgryta. Lägg i och bryn champinjonerna i ca 5 minuter. Lägg i charlottenlöken, paprikahacket och drygt hälften av den krossade rosépepparn och låt det steka med tills det blir mjukt och glansigt, utan att ha tagit någon färg.
  3. Häll i grädden, mjölken, créme fraichen, ketchup, kalvfond, vinet och soya och rör om. Låt det småputtra ca 10 minuter. Smaka av med salt, franska örtkryddor, svartpeppar, vitpeppar och ev. mer krossad rosépeppar.
  4. Låt det småputtra ytterligare ca 15 minuter. När det återstår ca 2-3 minuter tills såsen är färdig, häll då i den rivna osten. Rör om tills all osten smält. Smaka av med mer kryddor om Ni känner för det.
  5. Serveringstips!
  6. Bjud gärna rosépepparkryddad oxfilé inlindad i en baconskiva till denna sås, samt 1 eller 2 kupor ris. Bjud även en god grönsallad till, så är lyckan gjord. Smaklig spis!

Kommentarer

Supergod sås! Gjordes i påskhelgen till helstekt fläskfilé och den gick verkligen hem hos hela familjen! Rekommenderas verkligen.

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr