Pappas extremt goda kyckling m. berberis…A.K.A.

Det här är en persisk rätt som passar till både vardag och fest. Är en underbar maträtt som balanserar det söta mot det sura.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Kycklingben eller fileèr (ca 5 fileèr tror jag)
  • 3 gula lökar
  • 2 dl berberis ("zereshk" finns i utländka affärer)
  • 0,5g saffran
  • 2 tsk socker
  • Lite vatten
  • Salt
  • peppar
  • Basmatiris

Gör så här

  1. Rensa och skölj bären. Stek löken utan fett tills den blir mjuk och gyllenbrun. Ha i lite fett. Blanda i bären (berberis)+ saffran utblandat m. sockret. Ha i lite vatten och fett så det blir glansigt & fint. Stek kycklingen. (Gärna i samma panna du lagat bären i.)Blanda ihop kycklingen med lökmixen och låt stå på svag värme så saffranet går in i kycklingen. Koka riset, låt det ånga med en handduk mellan kastrull & lock några min. Blanda gärna ihop lite saffran & vatten & vänd ned i riset & rör om. Välj själv om du vill blanda ihop kycling m. ris(gott!) el. om du har de separat på tallriken. Ät med valfri sallad. Smaklig måltid!!!

Kommentarer

Asså...GRYMT GOTT !! Detta skall jag göra fler gånger och även annan Persisk mat som jag ska ragga recept till. Tycker bara att du kunde förklarat mer utförligt i receptet då många som jag inte är kockar eller logiska i sitt laga mat tänkande. T ex hur stora skall kycklingbitarna vara eller skall det vara hela filéer? Hur som helst. Tack för ett bra recept!!
Vilken underbart god kyckligrätt... tack för det receptet.

Liknande recept

Premiär – Sveriges billigaste zinfandel!
239 kr