Allt-i-ett lasagne

Hittade det här receptet när jag skulle ha middagsbuffé med olika rätter för både barn och vuxna, alla gillade det och sedan dess gör jag bara denna lasagne

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Cirka 10 lasagneplattor
  • 1 gul lök
  • 1 msk margarin
  • 400 g nötfärs
  • 1 burk krossade tomater (400 g)
  • 1-2 msk tomatpuré
  • 1 buljongtärning
  • 1-2 tsk cayennepeppar
  • Svartpeppar efter smak
  • Salt efter smak
  • Ev en liten skvätt rödvin
  • 2 dl lätt creme fraiche
  • 3 dl mjölk
  • Cirka 3 dl riven ost, lagrad smak
  • 1 tsk salt

Gör så här

  1. Skala och hacka löken. Fräs lök och färs under omrörning och häll över i en rejäl gryta. Tillsätt krossade tomater, tomatpuré, buljongtärning och koka ihop lite. Smaka av med salt och tillsätt eventuelt lite mer vätska mot slutet.
  2. Blanda i crème fraiche och mjölk. Koka på svag värme ett par minuter. Rör ner ungefär hälften av osten och blanda ner 1-2 tsk salt samt cayennepeppar, svartpeppar och eventuella andra kryddor efter smak.
  3. Varva lasagneplattor och sås i en ugnssäker form. Börja och sluta med sås. Strö över resten av osten.
  4. Gratinera i mitten av ugnen på 225° i cirka 30 minuter.

Kommentarer

Fantastiskt enkel och god lasagne! Skönt att slippa allt strul med bechamelsås! Hela familjen vart jätteförtjusta, även dottern som inte älskar ost! Jag tog en 10% Slankedancia ost och en cremefraiche på 8% samt 10% färs.

Liknande recept

Nyhet i beställningssortimentet
99 kr