Bräserad fläskkött med öl.

"Brasato di maiali alla birra", det är orginaltiteln på denna underbara rätt, från Italien, när Mario var i Sverige sist tillagade han den. Bara såsen skulle man kunna äta med sked, enkel eftersom den sköter sig själv. Rekomenderas varmt.! Jag har försvenskat den med creme fraiche och rett den.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 1 kg benfri karré, benfri kotlett eller skinkstek
  • 50 g bacon
  • 1 morot skuren i små bitar
  • 2 lökar i skivor
  • 3 blekselleri stjälkar i små bitar
  • 1 tsk farinsocker
  • 1 msk färsk timjan eller 2 tsk torkad
  • 33 cl ljus öl
  • 2 buljongtärningar valfrit
  • Smör till stekning
  • Olivolja till stekning
  • Salt efter smak
  • Svartpeppar efter smak
  • 2½ dl creme fraiche eller matlagnings grädde
  • 1 msk mjöl till redning
  • 1 dl vatten till redning

Gör så här

  1. Fräs lök, selleri, morotsbitarna och bacon i lite smör, tills löken är genomskinlig, häll på farinsocker, rör om, lägg åt sidan.
  2. Bind upp steken, så den får fin form. I en gjutjärnsgryta eller annan gryta, smälter man lite smör blandad med lite olja och så bryner man steken runt tills den fått fin färg.
  3. Lägg lökblandningen i grytan, häll på öl och lägg i buljongtärningarna och timjan, smaka av, salta och peppra, sänk värmen så att grytan bara småkokar, lägg på lock, så får den småkoka ca 2-3 timmar( köttet skall vara mjuk).
  4. När köttet är klar, tas grytan från plattan, låt den vila i ca 15-20 minuter. Ta upp köttet, slå in den i folié, så den får vila ytterligare 15 minuter. Under tiden sila såsen, häll sedan såsen i en kastrull, häll på creme fraiche eller matlagnings grädde, om så önskas red såsen lätt.
  5. Serveras med kokt potatis eller en god potatisgratäng och med brysselkål eller broccoli, äpplemos är ett måste.

Kommentarer

Superenkelt.. Supergott!!! Jag älskar mat som tillagas långsamt. Tack Tack. /Jocke
Detta var sååå gott. Köttet bara smälte i munnen och såsen var gudomlig, Vi hade klyftpotatis till. Det blir en 5:a från oss.
Mustig och god.
Tack för ett gott recept. Enda skillnaden hur jag gjorde den, var att jag gjorde den som köttgryta...Klart godkänt. Mvh Inger
Ja du Per, vad kan man annat säga än 10 poäng! Fast tekniskt kan det bara bli en 5:a! Jag gjorde rätten på urbenad kotlettrad som blev supergott och saftigt. En härlig mustig smak på såsen. Ytterligare en favorit är funnen som jag ska bjuda svärmor på ;-) Tack snälla "Homer" för receptet! Smulpajen med familj!

Liknande recept

Nyhet i beställningssortimentet
99 kr