Festpirog med fläskfile´

Så himla gott bara! Vet ingen som inte uppskattat denna pirog! :D

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Marinad:
  • 1 dl olja
  • ca 4-5 msk soya
  • 1 msk pepparmix
  • 1 st fläskfile´
  • 1 rulle smördeg
  • 1 röd paprika
  • 1 grön paprika
  • 1 brk champinjoner
  • 1-2 burkar creme fraiche
  • Redning ( jag använder alltid majzena redning )
  • 1-2 tsk pepparmix
  • 1 ägg för pensling

Gör så här

  1. Skär ner fläskfilen i mindre bitar , ca 1-1.5 cm långa. Blanda i hop ingredienserna till marinaden och lägg i fläskfilen. Tips är att lägga allt i en plast påse så kan man lätt blanda/klämma då och då.
  2. Låt ligga i kylen i 30 min upp till nån timme.
  3. Ta fram smördegsrullen så de är hyfsat tinade , inte allt för tinade, de blir nästan svårare att arbeta med då.
  4. Bryn röd och grön paprika. När de börjar mjukna, lägg i filén och bryn den också. Tillsätt creme fraiche. Smaka av med lite pepparmix + ev lite extra soya. Red av så konsistensen blir lite tjockare, ska inte vara rinnig!
  5. Låt smeten kallna i kylen!
  6. Kavla ut smördegsrullen på en plåt med bakplåtspapper, så att den blir lite tunnare än från början. Formatet blir en rektangel.
  7. Lägg smeten mitt på i en sträng och vik i hop till en lång pirog.
  8. Rulla över pirogen så kanten ligger nedåt. Se till att "knipsa" ihop degen ganska noggrant, annars spricker den lätt i ugnen.
  9. Pensla med ett vispat ägg.
  10. Grädda i mitten av ugnen på 200 grader i ca 30 min. När pirogen fått en gyllenbrun färg är den klar!
  11. Låt den stå i ca 10 min innan servering.
  12. Servera med grönsallad och ett gott bröd!

Kommentarer

Toppengott, jag hade i lite purjolök och serverade med ris utan att baka in fyllningen. Nästa gång provar jag nog med smördeg

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr