Frittata med rökt sidfläsk

Det låter riktigt gott!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 8 ägg
  • 3 krm salt
  • 2 krm svartpeppar
  • 400 g rökt sidfläsk i bit, i tärningar
  • 4 färskpotatisar, kokta, i skivor
  • 1 paprika, i bitar
  • 1/4 zucchini, i bitar
  • 100 g champinjoner, i bitar
  • 1 krm salt
  • 1 krm svartpeppar
  • 1 msk smör
  • 1 msk timjan, repade blad, eller 1 tsk torkad
  • 1/2 dl basilika, plockade blad
  • Spenat sallad:
  • 1 msk olivolja
  • 3 tsk vit balsamvinäger
  • 4 vårlökar, finhackade
  • 1/2 msk flingsalt
  • 2 krm svartpeppar
  • 100 g babyspenat
  • 1 dl bladpersilja
  • 1 dl basilika, plockade blad
  • 1 msk timjan, repade blad

Gör så här

  1. Blanda ägg, salt och peppar i en bunke. Stek sidfläsk, potatis, paprika, zucchini, champinjoner, salt och peppar i en stor stekpanna. Strö över timjan och basilika.
  2. Häll äggsmeten i pannan och stek på svag värme. Lyft försiktigt i fyllningen några gånger så att lös smet kan rinna ner.
  3. Frittatan är klar när den stelnat, men fortfarande är krämig på ytan. Servera direkt i pannan eller stjälp upp på ett serveringsfat.
  4. Spenatsallad
  5. Blanda samman en dressing av olivolja, balsamvinäger, vårlök salt och peppar. Blanda spenaten med örterna och slå över dressingen och vänd försiktigt runt salladen så att dressingen fördelas.
  6. Lägg upp på ett fat eller toppa frittatan med salladen.

Kommentarer

Det här var det godaste jag ätit på länge!!! (Ändå har jag ätit mycket gott!) En enormt god salld och en fantastisk frittata, blir till en kombination som bara måste smakas!!

Liknande recept

Vitvinsbox till säsongens smarriga kräftor!
209 kr