Jordnötssås med kokosmjölk
Justera mängden currypasta om du vill ha en hetare sås. Förutom till kyckling passar såsen bra till grillat nötkött, aubergine och lax.
En söt, thaiinspererad glaze som serveras till både grillat kött, lax och kyckling. Den är söt men man serverar en klick Créme Fraiche (bryter av så gott mot den söta glazen) till så blir det fantastiskt gott. Rekommenderas varmt.
Justera mängden currypasta om du vill ha en hetare sås. Förutom till kyckling passar såsen bra till grillat nötkött, aubergine och lax.
Snygg, snabb, nyttig och god middag 🙂
En ny sill gjorde jag till årets julbord, mycket god sill med många smaker.
En mycket god och snabblagad sås som även passar som glaze till grillat. Serveras kall till nöt, fläsk, kyckling eller lax.
Det här är en av favoriträtterna här hemma. Ett hemmasnickrat recept som är alldeles underbart gott!
Detta har varit min favoritfiskrätt så länge jag kan minnas. Riktigt gott och dessutom väldigt enkelt.