Kycklingquesadillas med taco-smak

Perfekt lunchrätt/smårätt/bufférätt, eller varför inte att komplettera med vid sidan av en soppa?

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 8 tortillabröd, fullkorn
  • 350 gram strimlade, stekta kycklingfiléer
  • 1 rödlök
  • 1 röd paprika
  • 1 påse taco-kryddmix eller fajita-kryddmix
  • 1 dl vatten
  • lite riven ost

Gör så här

  1. Strimla kycklingfiléerna och paprikan och skär sedan löken i tunna ringar. Fräs allt i en stekpanna, tills kycklingen är genomstekt. Tillsätt kryddmix och vatten, och låt sedan puttra ihop under några minuter. Ta ett tortillabröd, fördela ett lager av kycklingröran ovanpå, strö över lite ost (viktigast i kanterna för att få bröden att fästa samman). Lägg en till tortilla ovanpå. Nu har du gjort en quesadilla.
  2. Värm quesadillan i en torr stekpanna på hög värme, ungefär 1 minut på varje sida, för att få en krispig yta. Lägg sedan quesadillan på ett fat och skär den med vass kniv i 4 "tårtbitar".
  3. Servera som förrätt, lunchrätt, bufférätt eller som ett komplement till exempelvis soppa. Ett garanterat uppskattat recept!

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept