Lövbiff med vitlöksost

En lövbiff fylld med vitlöksost och serverad med krämig sås på ost och grädde. Mat att unna sig när man vill ha något riktigt gott.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 1 burk vitlöksost (ca 225 g)
  • 4 stora eller 8 små lövbiffar
  • Salt
  • Peppar
  • 1 klick Svenskt Smör
  • 2 1/2 dl Matlagningsgrädde
  • 1 tsk vetemjöl
  • 1 tsk soja

Gör så här

  1. Lägg en tesked vitlöksost på varje skiva lövbiff. Krydda med salt och peppar. Rulla ihop köttet och stek i smör med skarven först vänd nedåt. Tag upp lövbiffarna. Rör ned resten av osten tillsammans med grädden och mjölet i pannan. Krydda med soja, salt och peppar. Låt såsen koka ihop någon minut. Servera med pressad potatis och en fräsch grönsallad.

Kommentarer

Gjorde detta idag till mig och min pojkvän. Det blev supergott. Rekomenderas verkligen. Och riktigt lätt att göra också.
Åt detta till middag. Gott. Va lite svårt att hålla ihop rullarna, så nästa ggn kör jag i tandpetare. Jag använde vispgrädde och hoppade över mjölet för en LCHF vänlig variant. Serverade med blomkålsris.
Gott, gott! Lade på en rejäl klick med vitlöksost och tog även till vitlökspulver för att få lite mer smak. Enkelt, snabbt och gott, tack för det!
detta var väldigt gott och tog inte alls låg tid att göra :)
Hur gott som helst så tack för detta underbara recept
Mycket gott, både 2-åringen och 17-åringen hemma kommenterade hur god såsen var, vi valde att tillsätta lite fond för att få mer smak på den och lade ruladerna i en form, täckte över med såsen och hade dem en kort stund i ugnen. Ny favorit hemma hos oss.
Jättegott!
Detta var jättegott! VI hade naturell Philadelphiaost hemma så jag pressade i vitlök och hade i persilja och lite salt & peppar och blandade med osten Det blev jättegott!
Hej, Detta ör en av döttrarnas favoriträtter, även om jag inte riktigt gör exakt som dig. Jag rullar inte ihop lövbiffen utan viker den bara på mitten, funkar kanon :) Ha det gott.
super gott! mums
Har njutit av dessa igår kväll, enkelt och gott! Krossade rosepeppar och strödde över då såsen puttrade ihop. Åts med potatiskroketter. Som vanligt ändrar jag mängderna efter mitt enpersonershushåll. Haft sportlovslediga ungdomar hos mej men de har ju åkt och missade denna rätt :(. Tack för receptet till veckomenyn! // Pia
Har lövbiff i frysen, skall prova detta, för det lät riktigt gott!

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr