Squashpaj med fetaost och mynta

En härlig paj med smak av medelhavet. Till den neutrala squashen passar smaksättare som fetaost och mynta alldeles utmärkt. Servera pajen som ensamrätt med en tomat- och löksallad med oliver eller som ett tillbehör till lammkött.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Pajdeg:
  • 3 dl siktat dinkelmjöl
  • 2 krm salt
  • 150 g smör
  • 1-2 msk vatten
  • Fyllning:
  • 1 squash, ca 350g
  • 3 vitlöksklyftor
  • Olivolja
  • 150-200 g fetaost
  • 1 dl strimlade myntablad
  • 3 ägg
  • 250 g kesella, 10%
  • ½ dl mjölk
  • ½ tsk salt
  • 1 krm nymald svartpeppar
  • Servering:
  • Tomat- och löksallad med oliver

Gör så här

  1. Mixa ihop mjöl, salt och smör till en smulig massa, gärna i matberedare. Tillsätt vattnet och arbeta ihop till en deg. Låt degen vila i en plastpåse i kylen ca 1 timme.
  2. Tryck ut degen i en form, 24-26 cm i diameter. Nagga bottnen med en gaffel. Låt vila minst 30 minuter i kylen.
  3. Sätt ugnen på 200 grader.
  4. Förgrädda pajskalet mitt i ugnen i ca 10 minuter.
  5. Dela squashen på längden, skrapa ur kärnorna och skär den i ½ cm tjocka skivor. Skala och hacka vitlöken. Fräs squash och vitlök hastigt i olja.
  6. Varva squash, smulad ost och strimlad mynta i pajskalet. Vispa ihop ägg, kesella, mjölk, salt och peppar. Häll äggstanningen i pajskalet. Grädda mitt i ugnen i 40-45 minuter.
  7. Servera pajen med en tomat- och löksallad med oliver.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

"Ja tack! Fynd helt enkelt"
119 kr