Tråd:
Godaste mjuka kakan / bullen?

Inlägg

@fruast

Cupcakes i någon form. Lätta att göra och blir fina med frostning och dekoration. Packad i typ glasslådor till picniken.

Lycka till! {party}

@amika

Här är mina bidrag. :)

Anitas punchbollar
Elenas knäck-kakor
Nougatrutor
Vinbärskaka
Vivis rabarberpaj
Sockerkaka grundrecept

Sockerkakan är den godaste av alla tycker jag. Det är det recept jag jämt använder. :)
Använd potatis sticka och ta ut den när det inte fastnar smet på stickan längre, den är så sjukt saftig och god! :)
För mjuk pepparkaka med mycket och god smak tillsätter jag
2 msk mald kanel
1½ tsk mald ingefära
1½ tsk mald kryddnejlika

Supergott!
En gång gjorde jag även en "tigerkaka" fast med hälften av smeten smaksatt som en mjuk pepparkaka istället för choklad. Det blev grymt uppskattat!

@ida85

Vanliga vaniljbullar är ju alltid en klassiker eller en sockerkaka! det är ju alltid lätt att ta med sig!

@vitchokladkaka

okej, jag må vara tråkig men banankaka är ju bara så sjuuuuukt gott! :D

@memelie

Jag har även gjort dessa, de blev jättegoda!

Morfars gifflar

@margitkallgren

Antingen en god äppelkaka som går lika bra utan sås, eller rulltårta med smörkräm och blåbär.
Margit

@penne

Vanliga vaniljmuffins, som man skär ut en "kon" ur och sedan fyller med dulche de leche eller kolasås skulle jag gjort. det är gudomligt.

@sju

Jag älskar morotskaka med frosting på så jag hade nog gjort någonting sånt här:

Brorsans morotskaka

@ingegerdb

Behöver inspiration.
När jag söker så har jag liksom inga referenser till vad jag vill ha och det finns ju så otroligt många fina smaskiga recept.

Jag vill alltså baka något som är alldeles särdeles gott till min födelsedag. Vi skall ta med fikan på picninc så kladdkake-aktiga kakor går bort.

Vad bakar ni när ni vill bjuda på den goaste bullen eller kakan som ni vet?