Asiatiska kräftor med ingefära, citrongräs och pepparrot

Den japanska pepparroten wasabi är egentligen inte alls släkt med den pepparrot som vi vanligtvis äter här i Sverige. Den härstammar emellertid också från Asien, närmare bestämt södra Ryssland. Här får den sällskap av andra asiatiska smaker, som ingefära och citrongräs. En härlig smakresa för kräftorna!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 3 stjälkar citrongräs
  • 1 citron, stor
  • 1 röd spansk peppar, beroende på hur stark den är
  • 10 centimeter ingefära (1 stor rot)
  • 2,5 l vatten
  • 2 dl ljus öl
  • 4 msk salt
  • 1 tsk strösocker
  • 15 centimeter pepparrot
  • 1 kg insjö- eller flodkräftor (tinade)

Gör så här

  1. Skär citrongräset i mindre bitar och skär citronen i skivor. Skär pepparn på längden och skrapa bort fröna med hjälp av baksidan av en kniv. Strimla pepparn grovt. Skär ingefäran i tunna skivor. Lägg allt i en stor kastrull och slå på vatten, öl, salt och socker. Koka upp och låt koka i cirka 5 minuter.
  2. Skär pepparroten i tunna skivor och lägg i en stor skål. (Pepparroten blir besk ifall den får koka med i lagen). Slå på den heta lagen och låt svalna helt. Lägg därefter i kräftorna. Låt kräftorna ligga i lagen i minst ett dygn.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr