Baconlindad torsk med blomkål- och broccolimos – LCHF

Gott!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 600 g torskfilé (sej) färsk eller djupfryst
  • 1 tsk salt
  • 1 krm peppar
  • 1 paket (140 g) bacon
  • 1 paket (250 g) djupfryst broccoli
  • ½ huvud blomkål
  • 2 dl créme fraiche, ekologisk
  • 1 tsk salt
  • 1-2 krm mald vitpeppar

Gör så här

  1. Skär blomkålen i mindre bitar. Koka blomkålen mjuk i lättsaltat vatten. Tina fisken om djupfryst används enligt förpackningens anvisning.
  2. Skär fisken i fyra lika stora bitar. Krydda dem med salt och peppar. Linda baconskivorna runt fisken och lägg på ett ugnssäkert fat. Stek fisken mitt i ugnen i 225 grader, ca 10-12 minuter beroende på tjocklek.
  3. Skär broccolin i mindre bitar. Låt broccolin koka med blomkålen några minuter. Låt blomkål och broccoli rinna av. Mosa blomkål och broccoli med elvisp direkt i kastrullen och tillsätt crème fraiche. Smaka av moset med salt och vitpeppar.
  4. Servera fisken blomkål och broccolimoset och strimlad isbergssallat

Kommentarer

Supergod vardagsfisk med underbart mos ( fast jag kokade med potatis i moset också )
Ger inget betyg, för jag gjorde bara fisken - och serverade med potatismos och kokt brocolli och blomkål. Är inte så förtjust i LCHF ... Men det var gott med bacon runt firren. (Dock är det ännu godare runt lax ...)

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr