Brinnande pepparstek med västerbottenpotatis

Servera gärna nybakad baugette och ett gott rött vin till.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 800 g oxfilé
  • 2 schalottenlökar
  • 2 msk grovmalen svartpeppar
  • 1 msk grov salt
  • 2 msk smör
  • 6 cl konjak
  • 2 cl sherry
  • 1½ msk fransk senap
  • 4 dl tjock grädde
  • 2 dl kalvsky
  • Salt
  • Potatis:
  • 4 bakade potatisar
  • 2 ägg
  • 100 g västerbottenost
  • 1 dl crème fraiche
  • Persilja
  • Dragon
  • Salladslök
  • Salt
  • Peppar
  • Haricots verts
  • Lök
  • Smör

Gör så här

  1. Baka potatisen i 200° ca 45 minuter.
  2. Pressa i bunke (utan att förstöra skalen) och blanda efter en liten stund med ost, crème fraiche, kryddor, fint skuren lök och hackade örter. Spritsa eller fyll tillbaka med sked i skalet och gratinera i ugn. Man kan förbereda detta någon timme före servering.
  3. Stycka fyra rejäla köttbitar i form av tournedos. Dessa rullas i peppar och salt och steks i smör runt om. I med den hackade löken. Slå i konjak och sherry. Flambera. Lyft sedan upp köttet och i med sky och grädde. Koka ihop i en vid kastrull eller i en traktörpanna. Smaksätt med senap och salt i slutet och låt köttet värma sig en stund före servering. Mixa och smaka av.
  4. Det ska finnas hetta, men inte på tok för mycket. Här passar i stort sett alla kokta eller smörslungade grönsaker till, men lite lökfrästa haricots verts är aldrig fel.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept