Godaste romsåsen till fisk eller bakad potatis

Här kommer världens smaskigaste romsåsrecept. Måste bara testas....sen vill ni inte ha annat. Jag serverar den till lax i folie i ugn och kokt potatis.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 2 dl crème fraiche
  • 1 ½ msk majonnäs
  • 5 cm purjolök
  • 1 msk rödlök
  • 1 msk ketchup
  • ½ msk senap (typ Johnnys)
  • 1 ½ msk finkornig röd rom (typ ABBAS)
  • 3 hårdkokta ägg
  • 1 burk räkor i lag (360 g)
  • 1½ msk dill
  • Svartpeppar
  • Salt

Gör så här

  1. Börja med att koka äggen. (10 minuter).
  2. Medan du väntar på äggen så pressa ur så mycket vätska du kan från räkorna i lag och hacka dom lite.
  3. Finhacka purjo och rödlök.
  4. Blanda ihop alla ingredienser medan du väntar
  5. på att äggen ska kallna.
  6. När äggen kallnat, skala och skär dem i bitar.
  7. Äggbitar blandas med röran. Låt dra några timmar i kyl.
  8. Gärna ett dygn !!!!!
  9. Så himla gott blir det!
  10. Lycka till!

Kommentarer

Överraskande gott. Snabbt gick det också. Det var inte sista gången jag gjorde detta!
Mycket lätt att göra denna goda röra :-)
Åh jag blir så glad att sååå många gillar detta....jag tycker att sältan från dom inlagda räkorna blir så bra...jag föredrar också handpillade räkor annars men till detta anväder jag räkor som legat i lag :0) och själklart så gör man som det som passar och faller en bäst i smaken :0)
Hade inga räkor hemma men kanongott ändå! :D
Godaste röran vi har ätit hade i mer rom än som stod i receptet.
Låter gott! Kommer att testa! Ann-Britt
Jättegod röra som jag verkligen rekommenderar till ex inkokt lax. Blev dock ganska mycket på denna sats så som sås till fisk skulle jag nog halvera receptet då man oftast tar bara en klick. Halva satsen räckte till 10 personer på ett buffébord. Men......en klar 5:a av mig.
Helt ooootrolig god röra. Tog lite cayennpeppar i för lite sting. Håller med att den blir godare ju längre den får stå. Ett bra alternativ till mellanlägg i smörgåstårta. Man kan ju även blanda i crabsticks för mer utfyllnad. Tack 7201 för receptet. // Miaria
Väldigt god röra med lite tuggmotstånd. Jag använde mig av egenskalade räkor och tillsatte lite vitpeppar! Mums, mums!!!
Riktigt bra! Gjorde 'klart' röran och tyckte den var supergod när jag smakade på den. Sen visade det sig att jag hade glömt hälla i de hackade äggen och rödlöken.. Den blev ännu godare med alla ingredienser på plats - men funkar således även utan ägg och rödlök. Riktigt lätt att göra, och jag kan tänka mig att folks kommentarer om att den blir 'ännu godare om den får stå till sig' stämmer. Nu använde jag 'burkräkor'. Nästa gång skall jag använda färska räkor som man skalar själv, samt att jag kommer låta den stå till sig i kylen över natten.
Fruktansvärt god röra! Den kommer garanterat göras flera gånger.. Högsta betyg från oss!
Tack för ett bra recept, får högsta betyg av mig! / Ankis48
Denna var riktigt bra, och ännu bättre dag två och tre. Tackar och bockar =))
Hej, hej! Låter gott, det ska jag testa nu när jag har receptet. ;)
Mm låter verkligen smaskens! Ska jag testa =)
Hade lite kvar av såsen i kylen från igår och tog den på mackan idag. Oj va den va god. Hade blivit mer smak när den fått stå längre tid. Mums.
Vi har käkat detta till stekt fisk idag. Det va en jättegod röra. Men de va för mycket smak av ägg tyckte jag, iallafall till fisken. Tar mindre nästa gång. Skulle tänka mig att ha detta till fyllning i smörgåstårta. Sätter en 4:a i betyg.
Denna sås kommer jag absolut att testa,har en regnbåge som väntar i frysen .Perfekta ingridienser,Tack för tipset .Kram moster Bippan.
Ska testas till den ugnsbakade regnbågslaxen i morgon, tack! Låter jättegott!

Liknande recept