Indiska kycklingspett med pärlcouscous och myntaraita

Indiska smaker när de är som bäst i en och samma rätt! Låt kycklingen marinera 1-3 dygn i yoghurt med kryddor så får den mycket smak.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 600 g kycklinglårfilé
  • 2 dl naturell yoghurt, 3%
  • 1 tsk spiskummin
  • 1 tsk gurkmeja
  • 1 pressad vitlöksklyfta
  • 2 fänkål
  • Rapsolja
  • Salt
  • Svartpeppar
  • Myntaraita:
  • 2 dl matyoghurt, 10%
  • 1 krm kajennpeppar
  • 2 msk strimlad mynta
  • 2 tsk färskpressad limejuice
  • 2 tsk honung
  • Couscoussallad:
  • 2 dl pärlcouscous
  • 250 g frysta, tinade sojabönor
  • 2 msk olivolja
  • 1 msk finrivet limeskal
  • 1 påse babyspenat, 65 g

Gör så här

  1. 1-3 dagar före servering:
  2. Rör ihop yoghurt, spiskummin, gurkmeja, pressad vitlök och 1 tsk salt. Lägg kycklingen i dubbla plastpåsar. Häll i marinaden. Förslut påsen. Skaka/massera så att köttet täcks runt om. Låt stå i kylen i 12-24 timmar.
  3. Trä kycklingbitarna på 4 spett. Rör ihop alla ingredienser till raitan. Krydda med 1 krm salt och ½ krm svartpeppar.
  4. Koka couscousen enligt anvisning på förpackningen. Låt svalna. Blanda med övriga ingredienser och krydda med 1½ krm salt och 1 krm svartpeppar.
  5. Ansa och dela fänkålen på längden. Pensla med olja och krydda med 1 krm salt och 1 krm peppar. Grilla spett och fänkål ca 5 minuter, tills de fått fin färg och kycklingen är klar.
  6. Skär fänkålen i mindre bitar och vänd ner i couscoussalladen. Servera med myntaraitan.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr