Kantarellrisotto med paprika

Sambon och jag har varit ute och plockade kantareller och av dessa kantareller har det bland annat blivit den här goda risotton! Det är inte mycket som slår en risotto som har piffats till med färska kantareller! Men det går bra att ha i frysta eller kantareller på burk också.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 1 msk olivolja
  • 2 msk smör + 1 msk smör att steka kantareller i
  • 1 gul lök
  • 2-3 viltlöksklyftor
  • 1 gul paprika
  • 1 röd paprika
  • 4 dl rundkornigt ris ( t.ex: avorio, carnaroliris eller risottoris)
  • 2 dl vitt vin
  • 10-11 dl varmt vatten
  • 2 grönsaksbuljongtärningar
  • 1 tsk salt
  • 1 krm vitpeppar
  • 1 krm svartpeppar
  • ½ dl färsk timjan
  • 250 g kantareller
  • 2 dl riven västerbottenost

Gör så här

  1. Mät upp vattnet i en tillbringare, tillsätt grönsaksbuljongtärningarna och rör om (vattnet måste vara varmt så att buljongtärningarna löser upp ordentligt).
  2. Hacka kantarellerna i mindre bitar, skala, dela och finhacka gullöken och vitlöken. Lägg allt i en stor kastrull.
  3. Tillsätt riset, olivoljan, smöret, saltet, vitpepparn och svartpepparn. Fräs i ca 2 minuter.
  4. Häll i vinet, rör om och låt koka upp.
  5. Koka upp risotton på medelvärme i 20-25 minuter, rör om då och då samt tillsätt buljong efterhand som risotton kokar ner. OBS! Se hela tiden till att risotton har vätska som kokar!
  6. Finriv västerbottensosten och finhacka timjan.
  7. Rensa och skär paprikan i mindre bitar. Fräs paprikan i smör i 2-3 minuter. Tillsätt paprikan i risotton när det är ca 10 minuter kvar av koktiden. Rör om.
  8. Smaka av risotton, se till att riset är genomkokt. Tillsätt eventuellt mer salt och vitpeppar om så önskas. Ta kastrullen från plattan.
  9. Tillsätt västerbottensosten och rör om (nu kommer risotton att tjockna något av osten, risotton ska vara som risgrynsgröt i konsistensen. Om risotton är för tjock går det bra att röra ner lite mer buljong för att "rätta till det").
  10. Tillsätt timjan och rör om väl.
  11. Klart!

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…