Kassler med smak av medelhavet

Den här är en utav den godaste kasslergratängen jag har ätit. Får tacka min mor som bjöd på denna!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 600 gr kassler
  • 200 gr fetaost
  • 2 dl creme fraiche
  • 2 dl svarta oliver
  • 1 dl rödlök
  • Peppar

Gör så här

  1. Skär kasslern i ½ cm tjocka skivor nästa rakt igenom, låt längen hänga ihop i botten.
  2. Smula ner fetaosten i en bunke och rör ut tillsammans med creme fraichen till en smulig sås. Lägg kasslern i en ugnsfast form och klicka såsen mellan skivorna. Klicka resten av såsen runt i kasslern i formen.
  3. Stoppa oliverna mellan och runt kasslern. Skala och skiva rödlöken och stick in lökringarna mellan skivorna. Vrid några varv med pepparkvarnen.
  4. Grädda i 200 gr i ca 15 min. tills kasslern är genomvarm

Kommentarer

Enkelt recept men jättegott!
Supergott, vi blev oplanerat väldigt väldigt många till middag en dag och passade då på att göra detta. Men för att det skulle räcka till flera så tärnade jag kasslern och bredde över fetaoströran och la rödlök och oliver ovanpå som en gratäng. Alla tycket det var fantastiskt gott, stora som små =) Tack för receptet!
Hej! Det här var gott. Jag glömde dock att ha i rödlöken men det blev gott i alla fall. Men nästa gång ska jag inte glömma den för jag kommer att göra denna rätt fler gånger. Hälsningar Annica
Jättegott, kul med ett lite annorlunda kassler recept!!
Supergod - högsta betyg! Har spridit receptet på jobbet - alla tror jag har provat det här nu! Tusen tack - å hälsa Ingrid!

Liknande recept