Kikärtswok med sötsur sås

En vegetarisk lättgjord klassiker! Gör din egna sötsura sås istället för att köpa den oerhört sockriga varianten på burk. Denna innehåller givetvis socker men mycket mindre!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • Ris för 4 personer
  • 1 liten burk konserverad ananas inklusive spad, 220 g
  • 1 dl äppeljuicekoncentrat
  • 1 dl vatten
  • ½ dl chilisås
  • 1 msk japansk sojasås
  • 1 lime, saften
  • 1½ msk majsstärkelse
  • 1 liten gul lök
  • 1 vitlöksklyfta
  • Rapsolja att woka i
  • 200 g frysta wokgrönsaker
  • 1 burk kikärter, á 400 g, ca 3 dl kokta

Gör så här

  1. Koka riset enligt anvisning på förpackningen.
  2. Ta upp ananasringarna och skär dem i bitar. Häll spadet i en bunke och vispa ihop med äppeljuicekoncentrat, vatten, chilisås, sojasås, limejuice och majsstärkelse.
  3. Hacka lök och vitlök fint. Bryn i olja i en wokpanna. När löken är genomskinlig, höj temperaturen och häll i wokgrönsakerna. Det ska vara riktigt hett, så att grönsakerna wokas, inte kokar. Låt dem få lite färg och bli mjuka.
  4. Häll vätskan ur bunken över woken och låt koka upp. Låt koka i 2 minuter, så att såsen tjocknar något. Tillsätt avrunna kikärter och ananasbitar. Smaka eventuellt av med mer sojasås.
  5. Servera woken med kokt ris.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr