Lax med skagen- eller västkuströra

Lättlagat och jättegott!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 4 bitar lax
  • 1 stor burk skagen eller annan röra
  • 1/2 förp fryst dill
  • 1/2 förp fryst persilja
  • 1/2 dl ströbröd
  • Salt
  • Peppar
  • Citronpeppar
  • Fiskkrydda

Gör så här

  1. Lägg de tinade laxbitarna i en smord ugnsform. Krydda fisken på båda sidorna. Skeda upp röran på laxbitarna. Blanda ströbrödet med örterna. Strö blandningen överst. Grädda i 200 grader ca 15 min eller tills fisken är klar.
  2. Gott med kokt potatis, grönsallad och eventuellt en kall sås te.x citron- och dillsås på påse, som man blandar med creme fraiche.

Kommentarer

Det låter jättegott, lax är ju en favorit. Ska prova den någon dag.
Det är min jobbarkompis som skrivit denna kommentar utan att veta att jag redan var inloggad på den datorn! Så det är alltså inte jag som skrivit kommentaren! Pinsamt haha!! Har försökt radera den utan att lyckas. Någon som har något tips??
har provat denna goda rätt man kan även ha exotisk mango på påse till jättegott , har även tittat på dina andra recept du verkar vara duktig på matlagning.

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr