Nötrullader med äpple- och västerbottensost

Sötma och sälta i en skön förening som serveras med krämig potatispuré och skysås.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 700 g nötinnanlår i tunna skivor
  • Salt
  • Nymald svartpeppar
  • 2 msk smör
  • Fyllning:
  • 1 äpple
  • 1 gul lök
  • 1 dl smörgåsgurka
  • 2 msk hackad färsk timjan alt. 2 tsk torkad
  • 2 dl grovriven västerbottensost
  • 3 dl vitt vin
  • 1 msk kalvfond
  • Sås:
  • Sky från köttet
  • 2 dl vispgrädde
  • 1 msk gelé
  • 2 msk soja
  • Salt
  • Nymald svartpeppar
  • 3-4 msk maizenaredning
  • Potatispuré:
  • 700 g mandelpotatis
  • 2 dl gräddmjölk (1 dl mjölk + 1 dl grädde)
  • 1 msk smör
  • 1 tsk salt
  • Servering:
  • Lättkokta gröna bönor med olivolja och flingsalt
  • Gelé

Gör så här

  1. Banka ut köttskivorna mellan smörpapper med tex en stekpanna. Salta och peppra generöst. Hacka äpple, lök och smörgåsgurka fint. Blanda det med timjan och den rivna osten.
  2. Fördela fyllningen på köttet och rulla ihop. Fäst med en cocktailpinne och salta och peppra på utsidan.
  3. Hetta upp smöret i en stor stekpanna och bryn rulladerna runtom så att de får fin färg.
  4. Häll på vin och fond och låt det sjuda under lock i ca 30-40 minuter tills köttet är mört. Ta upp köttet och håll det varmt under folie.
  5. Sila skyn i en kastrull. Tillsätt grädden, gelé och soja och låt såsen koka ihop ca 10 minuter. Smaka av, kanske behövs salt och peppar. Red av med maizenaredningen.
  6. Skala potatisen och koka den mjuk. Häll av vattnet. Hetta upp gräddmjölken med smöret och tillsätt det i kastrullen medan du mixar med stavmixer till en slät puré. Smaka av med salt och peppar.
  7. Häll såsen runt rulladerna och dekorera med timjan. Servera med potatispuré, gelé och lättkokta gröna bönor.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

”Smakrikt, mjukt och oväntat prisvärt”
149 kr