Parmalindad fylld kyckling med couscousröra

Hittade receptet i en Allas-tidning. Det var verkligen lika gott som jag tyckte att det lät!

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 4 stora kycklingfiléer
  • 1/2 dl soltorkad tomat i olja, hackad
  • 50 gr färsk svamp, hackad
  • 20 blad färsk basilka
  • olja till stekning
  • Salt
  • Peppar
  • 4 skivor ost
  • 4 skivor parmaskinka eller likn.
  • Couscous:
  • 3 dl couscous, gärna fullkorn
  • 1 rödlök
  • olivolja till stekning
  • 1/2 tsk gurkmeja
  • Salt
  • Peppar
  • ca 20 oliver, svarta kärnfria
  • 80 gr rucola
  • Rivet skal av 1/2 citron

Gör så här

  1. Kyckling:
  2. Fräs 50 gr färsk svamp, och blanda med 1/2 dl soltorkad tomat och 20 blad basilka (allt hackat). På kycklingen skärs ett snitt på längden så att det bildas en "ficka", var försiktig och skär INTE igenom... Öppna fickan - lägg på en skiva ost i fickan och sen svampröran. Lägg ihop filén igen och linda med parmaskinka. Lägg i en smord ugnsform och sätt mitt i ugnen, 175 gr i 30 min.
  3. Couscous:
  4. Skiva löken. Hetta upp olivolja i en stekpanna och smula ner couscousen. Blanda ner löken och krydda med gurkmeja, salt och peppar. Ta av från plattan och blanda ner oliver, rucola och rivet citronskal.
  5. Skär upp filéerna och servera i bitar till couscousröran. Garnera med sweetchilisås och chiliflakes och coctailtomater. Servera med sweet chilisås.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr