Pasta alla carbonara

Åh, så smarrigt det är med en vällagad Carbonara.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 250 g spaghetti
  • 1 pkt bacon ( 150 g)
  • 1 st gul lök
  • 2 klyftor vitlök
  • 2 dl grädde
  • 50 g färskriven parmesan
  • Svartpeppar , grovmalen
  • 1 st ägg
  • Tillbehör:
  • Riven parmesan
  • Tomatsallad
  • Nymalen svartpeppar

Gör så här

  1. Strimla bacon och finhacka löken.
  2. Riv parmesan.
  3. Koka spagettin.
  4. Under tiden pastan kokar, fräs lök och pressad vitlök glansig och mjuk (EJ brynas) i en panna. Häll upp i skål.
  5. Knaperstek därefter bacon i pannan, och låt rinna av på hushållspapper.
  6. Diska ur pannan och häll i grädden, värm försiktigt. Blanda i bacon och lökblandningen. Peppra.
  7. Häll av pastan och vänd ned den i grädden.
  8. Tillsätt den rivna parmesanen och ägget. Se till att allt blir genomvarmt men försök undvika att ägget stelnar.
  9. Mal över svartpeppar och servera direkt ur pannan med mer riven parmesan.
  10. Servera en enkel tomatsallad till.

Kommentarer

Supergott!! Har precis testat och kan varmt rekommendera detta recept. Enda skillnaden var att jag blandade äggulan i maten direkt på tallriken istället.
Ser jättegott ut, hade tänkt laga den ikväll, fast med rökt skinka istället för bacon. Hur gör man då? Ska skinkan knaperstekas eller värmas innan? Tack på förhand!
Har ju helt glömt att kommentera denna underbara Carbonara. Tack för receptet irrevirre, vi har gjort den massor av gånger och den är kanongod! Står precs vid spisen och skall laga till den igen.
Wow, detta är verkligen en ny sorts carbonara! Du har lagt till en hel del ingredienser..
Supergott!! Gjorde en smalvariant med 4% matgrädde och 10% ost men ändå super!
Jättegott och enkelt!
+Billigt +Enkelt +Fantastiskt gott!
Tack för ett jätte gott recept!
Tack för ett supergott recept, detta kommer jag att göra många, många gånger. Det kan endast bli ett högt betyg, d.v.s. en 5:a i klassen vardagsmat.
Åh vad supermumsig carbonara!! Mycket älskad av både mig och maken! Gjorde dubbel sats. Barnen var/är väldigt skeptiska för det var ju ihopsmetat, men dom gav det en chans men ville tyvärr hellre ha ren spagetti och bacon. Maken lycklig då för han fick en suverän matlåda=)
Helt underbar carbonara!!! Tack så mycket den kommer jag göra ofta! Mycket godare än den man får på restauranger!
Föregående inlägg skrevs av Oliver 8år, när jag inte var vid datorn. Han har iaf - rätt det blev jättegott (dock utan gul lök). "Farsan"
jättegott! till och med farsan hållde med mig!
Äntligen ett gott pasta carbonara-recept! Tack! Gott även i matlåda dagen efter
Mmm jättegott och snabbt vardagsrecept. Fast vi blandade i en varsin äggula vid bordet, som vi serverade i ett halvt skal. Och så hade vi mer bacon, eftersom sönerna är tokiga i det och "kräver" mer protein. Kalasversion av carbonara. Rekommenderas!
tycker inte att lök är bra i men annars gott, fastnade för carbonaran i rom . ingen lök där
Jättebra recept. Det blev såå gott. Tack
Supergod!!! Bjöd på denna rätt en fredag när vi fick objudna gäster. Alla njöt i fulla drag.
Riktigt smarrigt... Tillsatte även lite hackad persilja över carbonaran vid servering vilket jag kan rekomendera. Tack för receptet!
Oj denna carbonara blev mycket god! Tillsatte ett extra ägg, blev lite torrt annars för min smak. Tack!

Liknande recept

@snuttan66

Chokladrulle

Jättegod rulle som alla som har smakat den älskar den. Väldigt lätt att göra dessutom. i det receptet jag hittade så var det halva…