Röding med dill- och gräslökssky

En god söndagsrätt eller varför inte bjud några goda vänner på en mycket god fiskrätt.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 2-4 rödingfileér, ca 500 g
  • Salt
  • Peppar
  • 25 g smör
  • ½ dl hackad dill
  • ½ dl fint skivad gräslök
  • 1 dl vispgrädde
  • Mandelspotatis- och jordärtskockspuré:
  • 400 g mandelpotatis
  • 400 g jordärtskockor
  • 25 g smör
  • 1 dl grädde
  • Salt
  • Peppar
  • Serveras med:
  • Citronklyftor
  • Sallad

Gör så här

  1. Skala och koka potatis och jordärtskockor, i en kastrull med så mycket lättsaltat vatten att det täcker, i ca 20 minuter eller tills de är riktigt mjuka. Häll av vattnet. Pressa potatis och jordärtskockor. Tillsätt smör, grädde och vispa till en len puré. Smaka av med salt och peppar.
  2. Salta och peppra fisken och halstra hastigt i en stekpanna med smör, ca 2 minuter per sida. Strö över dill och gräslök. Häll grädden vid kanten av fisken och låt sjuda 2 minuter. Servera med puré, citronklyftor och sallad.
  3. Låt smaka!

Kommentarer

Tack för ett enkelt och gott recept! Det är värt en 5:a!
Älskar röding så ska absolut prova ditt recept.Men det var puren med mandelpotatis och jordärtskocka som vi just nu funderar om att ska vi någonsin göra vanligt mos igen ?? Härligt en klar 5a!

Liknande recept

Nyhet i beställningssortimentet
99 kr