Rosmarinstekt fläskfilé med aromsmör och potatiskaka

Ljuvlig rosmarinstekt filé med god potatiskaka. Det smarriga smöret till köttbiten är pricken över i. Servera helst smöret rumsvarmt så att smaken kommer till sin rätt.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 4 bitar fläskfilé, á 125 g
  • Salt
  • Svartpeppar
  • 1 bifftomat
  • Marinad:
  • 1 msk finhackad rosmarin
  • 1 msk olivolja
  • 2 msk pressad citron
  • Smör:
  • 100 g smör, rumsvarmt
  • Finrivet skal av ½ citron
  • Finrivet skal av 1 lime
  • 1 vitlöksklyfta, pressad
  • Salt
  • Svartpeppar
  • Potatiskaka:
  • 12 potatisar
  • 3 msk rapsolja
  • 3 dl matlagningsgrädde
  • Salt
  • Paprikapulver
  • 1 dl riven parmesanost

Gör så här

  1. Banka ut köttbitarna tills de är ca 1½ cm tjocka. Salta och peppra. Blanda ingredienserna till marinaden i en skål. Vänd köttet i marinaden och ställ svalt.
  2. Vispa upp smöret med en elvisp, ca 1 minut. Blanda i citrusskal och vitlök. Salta och peppra. Spritsa smöret eller rulla det till en rulle i fuktat smörpapper. Låt stelna i kylskåp.
  3. Skala och skär potatisen i tunna skivor. Stek skivorna i olja i en stor stekpanna ca 5 minuter, vänd då och då. Blanda i grädden och krydda.
  4. Sätt ugnen på 225 grader.
  5. Lägg potatisen i en ugnsform i två lager med parmesanost emellan och efterstek i mitten av ugnen i ca 10 minuter eller tills potatisen är mjuk.
  6. Stek köttet 2-3 minuter på varje sida. Stek tomaten, skuren i 2 cm tjocka skivor, ca 1 minut på varje sida.
  7. Toppa köttet med aromsmöret och servera med potatiskakan och tomaten.

Kommentarer

Inga kommentarer

Liknande recept

Sveriges billigaste riesling - 198 kr för 3L "Succé"!
198 kr