Smörgåstårta med tonfisk och ägg á la Monika

Underbart god och enkel smörgåstårta som jag gjort många gånger. Man kan även använda landgångsbröd till denna smörgåstårta.

Vad tycker du om receptet?

Ingredienser

  • 8 polarkakor (2 förp)
  • 1½ dl gräddfil
  • 1½ dl citronmajonnäs
  • 1½ dl vispad grädde
  • 370 g tonfisk i olja (2 burkar á 185g)
  • 4 msk bostongurka
  • 4 msk färsk hackad gräslök eller 1 paket frusen gräslök
  • 2 krm svartpeppar
  • 2-3 msk Heinz tomatketchup
  • Till garnering:
  • 1½ dl gräddfil
  • 1½ dl citronmajonnäs
  • 1½ dl vispad grädde
  • 400-500 g skalade räkor
  • 200 g slanggurka skivas i tunna skivor
  • 6-8 ägg, kokta och skivade
  • ½ isbergssallads huvud
  • Citronskivor eller klyftor
  • Dillvippor
  • Körsbärstomater

Gör så här

  1. Till fyllningen:
  2. Vispa grädden. Blanda gräddfil, citronmajonnäs, vispad grädde, tomatketchup, bostongurka, gräslöken, svartpeppar i en skål.
  3. Öppna tonfiskburkarna och - tryck till med locket - så den mesta oljan försvinner. Smula ner tonfisken och rör om.
  4. Lägg två halva polarkakor mot varandra så det blir en hel cirkel. Bred ut 1/3 av röran på första lagret.
  5. Lägg på 2 polarhalvor till och bred över nästa del av röran.
  6. Lägg på två polarhalvor till. Bred resten av fyllningen mellan lagren av polarkakan.
  7. Lägg på det sista lagret polarkaka.
  8. Gör allt (utom garneringen) dagen innan serveringen. Täck noga med folie. Låt stå kallt och safta sig, tills nästa dag.
  9. Serveringsdagen:
  10. Tag fram tårtan från kylen. Bred på majonäsblandningen och lägg på garneringen.
  11. Majonäsblandningen:
  12. Vispa grädden. Blanda grädde, gräddfil och citronmajonnäs i en skål och rör om.
  13. Täck hela smörgåstårtan med denna röra.
  14. Garnering:
  15. Garnera slutligen hela tårtan med hackad/skuren isbergssllad, räkor, äggskivor, gurkskivor, tomater, citronskivor och dillvippor.
  16. Man kan även ha med lite kallrökta laxskivor om man önskar.
  17. Smaklig spis!

Kommentarer

Massor ++++++++, super god och enkelsmörgåstårta även för nybörjare. Tusen tack för receptet!
Underbart recept! Grabbens favorit till födelsedagen!
Den tårtan är jätte gott och lätt att göra. Tog kräftor istället för räkor.Tack så mycket!
Toppen god! Gjorde den till syjuntan, den blev verkligen poppulär.
Toppen! Tårtan är jätte god! Tack för receptet!
Kanongod!
best :)
Skall absolut prova den här smörgåstårtan, verkar vara precis vad jag söker.
Superdupergod! Jag gjorde den utan ägg och med laxrullar och ost på. Den får en 5:a av mig och alla som åt!
Mina gäster gillade den skarpt. Själv tyckte jag att den smakade lite för mycket tonfisk.
Fantastiskt god smörgåstårta! Tack för att du delade med dig av detta recept! Jag gjorde även en glutenfri smörgåstårta, där jag endast bytte ut brödet till ett glutenfritt. Mycket uppskattat av alla som åt! Den här kommer jag göra fler gånger!
Supergod och enkel. Tack för ett bra recept.
Smörgåstårtan blev supersmarrig!! Tack för ett superbra recept. Bytte ut polarbrödet till landgångsbröd.
Gjorde denna tårta igår till min mans födelsedag och den blev mycket uppskattad. Alla tog om och gav mycket beröm. Bytte ut räkor mot kräftsjärtar.
Gjorde denna smörgåstårta till min sons födelsedag och den blev mycket uppskattad. Bytte ut polarkaka till hanökaka.
Jag tror att du just räddade min dag. Ska börja tillverka en smörgåstårta till min kära mamma som fyller år imorgon, och jag hade en förbannad ångest över receptet som stod i kokboken. Tack ska du ha va! :D
Jag gjorde denna smörgåstårta till en personalfest och alla berömde den. Den var verkligen god. Men jag bytte ut polarbrödet till formfranska i stället. Anne-Marie
gjorde tårtan i helgen och den fick fina betyg :) kommer att göra den fler gånger, tack för receptet !
Bjöd mina arbetskamrater på denna smörgåstårta i dag på skärtorsdagen. Den blev mycket uppskattad!

Liknande recept

Guldvinnare! Imponerande "fullträff" från Italien.
99 kr